
PRIVATIZÁCIA VEREJNÝCH SLUŽIEB
Kvalitné, efektívne a dostupné zabezpečovanie základných životných potrieb ľudí – napríklad zabezpečenie pitnej vody, bezpečné odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd alebo zabezpečenie dopravnej dostupnosti – sú dôležitým parametrom kvality života. Sú neoddiskutovateľnou súčasťou verejného záujmu. Zároveň ide o služby, ktoré sú trvalou potrebou pre všetkých ľudí bez výnimky. (V tom sa ich charakter líši napríklad od výroby bežného priemyselného tovaru, ktorý môže byť pre niekoho cenovo dostupnejší ako pre iného, a nič zásadné sa jednému ani druhému nestane.)
Spoločnosť, v ktorej služby tohto druhu chýbajú, nemôže byť udržateľná. V existujúcom ekonomickom systéme, kde dominantnou hodnotou sú peniaze, je ale tento verejný záujem konfrontovaný so súkromným záujmom. Ak sa súkromnej firme podarí získať kontrolu nad týmto druhom služieb, zabezpečí si stabilný a istý zdroj ziskov.
SPRÁVY
Nový projekt Priateľov Zeme-CEPA na podporu obratu regiónov od energetickej závislosti k sebestačnosti
Priatelia Zeme-CEPA spúšťajú od marca 2019 nový rozsiahly dvojročný projekt, ktorý priamo nadväzuje na doterajšie snahy organizácie vytvoriť podmienky pre vznik udržateľnej energetickej politiky na úrovni vidieckych regiónov.
Fondy EÚ musia ukončiť živelný vývoj energetiky v regiónoch na Slovensku
Priatelia Zeme-CEPA zverejnili odporúčania pre programovanie fondov EÚ v SR z pohľadu podpory regionálnej energetiky. V novom dokumente predstavili šesť priorít pre nadchádzajúce rozpočtové obdobie 2021 až 2027. Ambíciou návrhu nie je pokryť celú problematiku energetiky, ale sústrediť sa na vytvorenie priaznivých podmienok pre cieľavedomé zvyšovanie energetickej sebestačnosti regiónov Slovenska.
Pracovné príležitosti v procese transformácie na Hornej Nitre
Nový dokument Priateľov Zeme-CEPA a CEE Bankwatch Network sa sústreďuje na stručný náčrt konkrétnych námetov k obratu hornej Nitry smerom k nízkouhlíkovej budúcnosti. Predovšetkým je potrebné zastaviť ďalšie dotovanie fosílnej energetiky - ťažby a spaľovania uhlia – a bezodkladne presmerovať verejné financie úplne opačným smerom: na rozvoj decentralizovanej bezuhlíkovej energetiky pod kontrolou regiónov a na báze obnoviteľných zdrojov.