04.07.2025

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

O-nas_final.jpg

O NÁS


Sme združenie občanov, ktorých spája záujem o spoločnosť aj prírodu. Svoje talenty, vedomosti a čas venujeme podpore zmysluplného rozvoja regiónov, ktorý je sociálne spravodlivý a zároveň citlivý k prírodnému prostrediu. Nie sme kaviarenskí diskutéri o globálnych problémoch, neplytváme peniazmi na krikľavú seba-prezentáciu a neprispôsobujeme svoj program prioritám donorov. Neprijímame peniaze ani podporu od nadnárodných korporácií ani od iných organizácií nedemokratickej povahy.

Viac ako 20 rokov sme sa snažili presadzovať verejný záujem v rôznych oblastiach. V roku 2016 sme sa rozhodli sústrediť pozornosť na vytváranie podmienok pre energetickú a ekonomickú sebestačnosť regiónov, ktorá bude dôsledne rešpektovať prírodné limity a potreby budúcich generácií. Považujeme to za kľúčovú spoločenskú tému v čase rastúcej globálnej neistoty a nestability.

 

SPRÁVY

Prihláste sa odber analýz, aktualít, štúdií, tipov na udalosti a príkladov dobrej praxe v oblasti teplárenstva na Slovensku a v Českej republike. Spoločne s Centrum pro dopravu a energetiku a s Michaelou Valentovou z elektrotechnickej fakulty ČVUT v Prahe sa podieľame na tvorbe Česko+Slovenského teplárenského newslettra.

Prihláste sa na odber Česko+Slovenského teplárenského newslettra alebo si pozrite predchádzajúce čísla

Pri príprave Sociálno-klimatického plánu môže Slovenská republika stavať na skúsenostiach rôznych programov financovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, Plánu obnovy a odolnosti a ďalších zdrojov. V tejto publikácii prinášame stručný prehľad siedmich z nich (Spolu pre komunity, Populair, Zdravé regióny, Obnov dom, Rozvojové tímy, Regionálne centrá MIRRI, Kapacity pre regióny) spolu s odporúčaniami ako hľadať cesty k ich efektívnemu a účinnému prepájaniu s plánovanými jednotnými kontaktnými miestami (z angl. one-stop shops).

V rámci Sociálno-klimatického plánu môže Slovenská republika významne podporiť obnovu zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie, ktoré prevádzkujú neverejní poskytovatelia (napr. cirkevné organizácie, mimovládne organizácie, občianske združenia a pod.). Neverejní poskytovatelia zabezpečujú až 45% z celkového počtu sociálnych služieb na Slovensku, pričom ich poskytujú bez dosahovania zisku. Napriek tomu vypadli zo všetkých mechanizmov podpory (Plán obnovy a odolnosti, Program Slovensko, Environmentálny fond) zameraných na zvýšenie energetickej efektívnosti budov. Sociálne služby krízovej intervencie sú pritom zamerané na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľov. 

ĎALŠIE SPRÁVY

Search