06.05.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Spaľovanie plynu v Nigérii

Kým Európa v januári čelila nedostatku zemného plynu, Priatelia Zeme sa snažili prinútiť nigérijskú vládu, aby sa postarala o to, že ropné spoločnosti prestanú spaľovať plyn, ktorý sa uvoľňuje pri ťažbe ropy v Nigérii.

 

V listoch adresovaných prezidentovi Nigérie aktivisti žiadajú, aby vláda krajiny zabránila ropným spoločnostiam spaľovať plyny. Britsko-holandský ropný gigant Shell je v Nigérii najväčším producentom plynu a ropy.

Surová nafta často obsahuje prímesi plynov, ktoré musia byť odstránené. Najlacnejší, no zároveň najmenej ekologický spôsob, ako ich odstrániť – je ich spaľovanie. Táto prax stojí africkú krajinu každoročne približne 2,5 miliardy dolárov. Ide pritom o krajinu, v ktorej podľa odhadov žije v chudobe viac než 66% populácie.

„Ropné spoločnosti na čele so Shell spaľujú v delte rieky Niger plyn už desiatky rokov. Robia tak napriek rozhodnutiu súdov a napriek tomu, že by tento zdroj energie mohli využiť v prospech ľudí. Vláda Nigérie sa musí konečne postarať o to, aby táto škodlivá prax prestala,“ vyhlásil Nnimmo Bassey, predseda medzinárodných Priateľov Zeme a výkonný riaditeľ nigérijských Priateľov Zeme.

Nigéria je jedným z najväčších spaľovateľov plynu na svete. Spaľovaním sa do ovzdušia vypúšťa rovnaké množstvo skleníkových plynov, ako by vyprodukovalo 18 miliónov áut. Zároveň sa v husto obývaných oblastiach uvoľňujú do ovzdušia toxické látky, ktoré škodia životnému prostrediu a ľuďom žijúcim v delte rieky Niger. Spaľovanie môže viesť k leukémii, astme či predčasnému úmrtiu. Spôsobuje tiež kyslé dažde, ktoré prekysľujú jazerá a vodné toky.

Federálna vláda v Nigérii nedávno prisľúbila, že v krajine zastaví spaľovanie plynu a stanovila aj konkrétny dátum: 31. december 2008. Zároveň sa po prvýkrát objavili vyhliadky, že akékoľvek porušenie zákazu by mohlo byť trestne stíhané.

Vôbec prvý pokus prinútiť ropné spoločnosti pôsobiace v delte rieky Niger, aby prestali so spaľovaním, sa uskutočnil v roku 1969. Vláda generála Yakubu Gowona vtedy nariadila, aby zaviedli zariadenia, ktoré by v priebehu piatich rokov plyn obsiahnutý v rope zužitkovali.

„Tlak na nigérijskú vládu, aby ukončila spaľovanie plynu raz a navždy, stúpa. Vláda si musí vynútiť konečný termín, kedy sa spaľovanie úplne zastaví. Miestni obyvatelia čakali už dosť dlho. Všetky ropné spoločnosti, Shell nevynímajúc, by jednoducho mali dodržiavať nigérijské zákony, “ poznamenal Paul de Clerck, koordinátor kampane Priateľov Zeme.

Ropná spoločnosť Shell rozhodne nie je odkázaná na to, aby sa prímesí plynov vo vyťaženej rope zbavovala najlacnejším, no extrémne škodlivým spôsobom. V roku 2007 predstavoval ročný zisk tohto ropného gigantu rekordných 31,3 miliárd dolárov, čo oproti roku 2006 znamená o obrovské zvýšenie – až o 23%.

Jedným zo spôsobov, ako si Shell vylepšuje imidž a odpútava pozornosť od toho, čo robí v Nigérii a inde, je tzv. „greenwash“[1]. Ide o rôzne PR programy typu spolupráca so Svetovou úniou ochrany prírody (IUCN). K partnerstvu medzi Shell a IUCN došlo aj napriek tomu, že väčšina členov IUCN bola proti tejto dohode. Medzinárodní Priatelia Zeme na partnerstvo zareagovali rozhodnutím vystúpiť z IUCN.

 

[1] greenwash – praktika, pri ktorej spoločnost zámerne uvádza zavádzajúce informácie, aby zamaskovala vlastné prehrešky voči životnému prostrediu a prezentovala sa v očiach verejnosti pozitívne

 

Výzvu prezidentovi Nigérie (v angličtine), aby sa postaral o zastavenie praxe spaľovania plynov, nájdete tu.

Bližšie informácie (v angličtine):
Friends of the Earth Nigeria: www.eraction.org
Climate Justice Programme: www.climatelaw.org

Preklad: Jana Vaculčiaková. Autor fotografie spaľovania plynu firmou Shell v Rumuekpe v delte Nigeru: Israel Aloja, Environmental Rights Action/Friends of the Earth Nigeria.



Uverejnené 30. 1. 2009.

Search