28.03.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Regionálna koordinácia štrukturálnej pomoci

JÚN 2007: V Západnom Walese využívajú koneční prijímatelia pomoci zo štrukturálnych fondov servisný systém, ktorý vytvára vynikajúce podmienky pre tvorbu zmysluplných a udržateľných projektov a tým aj efektívne využívanie verejných financií.

 

Systém vytvára prostredie pre aktívnu partnerskú spoluprácu medzi verejným sektorom, podnikateľmi a neziskovými organizáciami a minimalizuje možnosti klientelizmu pri výbere projektov. Výsledkom sú projekty, ktorých zmyslom nie je len rýchle vyčerpanie európskych peňazí, ale reálne zvyšujú kvalitu života ľudí žijúcich v najzaostalejších častiach Walesu. Strategické ciele, ktoré si vo Walese stanovili na začiatku programovacieho obdobia 2000 - 2006, sa im na jeho konci vo veľkej miere podarilo splniť.

Všetky sektory - verejný, súkromný aj mimovládny - využívajú vo Walese servisný systém, ktorý bezplatne naviguje žiadateľov na najvhodnejší druh finančnej podpory a pomáha im s prípravou projektových zámerov, finančných plánov a podnikateľských zámerov. Vďaka tomu, že dlhodobé rozvojové regionálne stratégie sú všeobecne známe a vzájomne zosúladené, žiadatelia pripravujú svoje projekty vo vzájomnej súčinnosti a v súlade s týmito dokumentami. Koordinovaná príprava projektov v regióne má za následok takmer 100-percentnú úspešnosť podaných projektov. Servisné centrá po schválení projektov poskytujú pomoc aj pri ich realizácii a menším subjektom pomáhajú aj s ich administratívou. Napríklad, na požiadanie vykonávajú aj neformálne audity (napr. pri vyúčtovaní projektov) tak, aby boli prijímatelia pomoci dopredu upozornení na prípadné nedostatky, mohli ich včas odstrániť a projekty úspešne ukončiť.

Na Slovensku obdobný systém zatiaľ nefunguje. Nachádzame sa na začiatku nového programovacieho obdobia 2007 - 2013, ktoré prinesie značné množstvo finančných zdrojov z Európskej únie. Tie by mali prispieť k zmenšovaniu regionálnych rozdielov, i rozdielov vo vnútri jednotlivých regiónov, podpore rastu zamestnanosti, podnikania, ochrany životného prostredia, skvalitneniu vzdelávacieho a zdravotníckeho systému a budovaniu potrebnej infraštruktúry. Podpora pri tvorbe projektov a dlhodobých zámerov pre zaostávajúce oblasti Slovenska však nie je dostatočná, obce často plytvajú nemalými prostriedkami na prípravu projektovej dokumentácie, z ktorej veľká časť skončí v zbere papiera. Preto považujeme model, ktorý sa využíva vo Walese, za veľmi inšpiratívny a v mnohom využiteľný aj na Slovensku.

Priatelia Zeme-CEPA v spolupráci s obcami a mestami bývalého okresu Detva pripravujú podmienky pre uplatnenie takéhoto modelu v Mikroregióne Podpoľanie, kde už dnes obce dobre spolupracujú a majú záujem vytvoriť dlhodobo funkčný servisný systém pre využívanie fondov EÚ. V júni organizujú Priatelia Zeme-CEPA prezentáciu waleského modelu, na ktorom bližšie predstavia možnosti jeho otestovania v podmienkach konkrétneho mikroregiónu. Na konferencii sa zúčastnia aj zástupcovia Európskeho centra Západného Walesu a zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorí prejavili o spolupráci na tomto zámere aktívny záujem.


O ďalšom postupe ako aj o realizácii tohto zámeru budeme priebežne informovať na našej stránke. Kontaktná osoba: Ing. Katarína Lukáčová (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)

Search