PODPORTE NÁS
Vaše členstvo a podpora nám dáva legitimitu a zväčšuje našu schopnosť presadzovať cieľ, ktorý sme si vytýčili. Vidíme niekoľko dôvodov, prečo by ste našu činnosť mohli podporovať:
- K spoločenskému rozvoju pristupujeme rozvážne, nie účelovo ani jednostranne: naša činnosť, projekty a programy vždy brali do úvahy ekonomický, environmentálny aj sociálny rozmer.
- Po dlhých rokoch širokej občianskej angažovanosti sme sa rozhodli sústrediť celý svoj potenciál na presadzovanie kompletnej transformácie živelnej energetiky v inteligentný systém, ktorý je predpokladom stabilizácie vidieckych regiónov aj kvality životného prostredia. Týmto zúžením svojej programovej niky reagujeme na hrozivý vývoj neistoty a nestability globalizovaného sveta.
- Svoju nezávislosť od politických a skupinových záujmov garantujeme aj tým, že neprijímame žiadnu podporu od nadnárodných korporácií ani iných nedemokratických inštitúcií.
Finančne nás môžete podporiť jednorázovým alebo pravidelným príspevkom (jednoduchý formulár je pod šedým rámikom) alebo poukázaním dvoch (troch) percent z dane z vašich príjmov.
SPRÁVY
Analýza súčasného stavu systému CZT v Partizánskom a východiská k jeho rekonštrukcii na moderný bezuhlíkový systém 4. generácie
Štúdia analyzuje súčasný stav systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) v Partizánskom a identifikuje potrebu jeho modernizácie pre zvýšenie efektivity a ekologickej udržateľnosti. Odporúča integráciu obnoviteľných zdrojov energie, čo by pomohlo znížiť závislosť na fosílnych palivách a emisie skleníkových plynov. Transformácia systému sa má uskutočniť pomocou flexibilnej siete a akumulačných technológií, čo prinesie mestu strategické výhody a prispeje k ekonomickej stabilite.
Štúdia dotácií do fosílnych palív v roku 2023 a 2024 na Slovensku
Analýza zmien v dotáciách do fosílnych palív na Slovensku za roky 2023 a 2024 ukazuje na zánik troch priamych dotácií a vznik šiestich nových nepriamych dotácií, čo je dôsledkom energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska do Ukrajiny. V roku 2023 dosiahli dotácie rekordných 1,6 miliardy eur, pričom sa pozorujú pozitívne trendy v podobe znižovania priamej podpory fosílnych palív a presmerovania dotácií na nepriamu formu, ktorá nevyvoláva stimuláciu spotreby. Navyše, nepriame dotácie sa zameriavajú aj na elektrinu, čo je dôležité pre podporu dekarbonizácie energetiky a zabránenie narušeniu pokroku v oblasti dekarbonizácie a elektrifikácie dopravy a vykurovania.
Sociálno-Klimatický Fond na Slovensku
Sociálno-Klimatický Fond poskytne Slovensku 1,28 až 1,5 miliardy eur na riešenie sociálnych dopadov zelenej transformácie. Každá členská krajina EÚ musí do júna 2025 predložiť komplexný Sociálno-klimatický plán identifikujúci zraniteľné skupiny a opatrenia na zníženie energetickej a dopravnej chudoby. Plán musí zahŕňať spoluprácu so zainteresovanými stranami, zvýšenie informovanosti a koordináciu na rôznych úrovniach správy, pričom implementácia fondu by mala nadväzovať na existujúce opatrenia v oblasti obnovy a odolnosti.