13.12.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Verejne-financie-co-robime_final.jpg

VEREJNÉ FINANCIE


Vyše 20 rokov sa na Slovensku aj medzinárodne angažujeme proti korupcii, konfliktom záujmov a slabej kvalite rozhodovania o verejných financiách. Podarilo sa nám presadiť nielen sériu protikorupčných opatrení, ale aj dlhodobo riadiť tím nezávislých expertov, ktorí sledujú programovanie a implementáciu európskych fondov na Slovensku.

Sme súčasťou medzinárodných sietí, ktoré sledujú rozpory medzi verejnými a súkromnými záujmami pri rozhodovaní verejných finančných inštitúcií a prispeli sme k zastaveniu niekoľkých problematických investícií. Od roku 2015 sa v oblasti verejných financií sústreďujeme na projekty súvisiace s energetikou a s destabilizačným vplyvom na klímu.
 

SPRÁVY

Štúdia analyzuje súčasný stav systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) v Partizánskom a identifikuje potrebu jeho modernizácie pre zvýšenie efektivity a ekologickej udržateľnosti. Odporúča integráciu obnoviteľných zdrojov energie, čo by pomohlo znížiť závislosť na fosílnych palivách a emisie skleníkových plynov. Transformácia systému sa má uskutočniť pomocou flexibilnej siete a akumulačných technológií, čo prinesie mestu strategické výhody a prispeje k ekonomickej stabilite.

Analýza zmien v dotáciách do fosílnych palív na Slovensku za roky 2023 a 2024 ukazuje na zánik troch priamych dotácií a vznik šiestich nových nepriamych dotácií, čo je dôsledkom energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska do Ukrajiny. V roku 2023 dosiahli dotácie rekordných 1,6 miliardy eur, pričom sa pozorujú pozitívne trendy v podobe znižovania priamej podpory fosílnych palív a presmerovania dotácií na nepriamu formu, ktorá nevyvoláva stimuláciu spotreby. Navyše, nepriame dotácie sa zameriavajú aj na elektrinu, čo je dôležité pre podporu dekarbonizácie energetiky a zabránenie narušeniu pokroku v oblasti dekarbonizácie a elektrifikácie dopravy a vykurovania.

 

Sociálno-Klimatický Fond poskytne Slovensku 1,28 až 1,5 miliardy eur na riešenie sociálnych dopadov zelenej transformácie. Každá členská krajina EÚ musí do júna 2025 predložiť komplexný Sociálno-klimatický plán identifikujúci zraniteľné skupiny a opatrenia na zníženie energetickej a dopravnej chudoby. Plán musí zahŕňať spoluprácu so zainteresovanými stranami, zvýšenie informovanosti a koordináciu na rôznych úrovniach správy, pričom implementácia fondu by mala nadväzovať na existujúce opatrenia v oblasti obnovy a odolnosti.

ĎALŠIE SPRÁVY

Search