13.12.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

co-robime_final.jpg

ČO ROBÍME


Vytvárame podmienky pre rozvoj inteligentnej energetiky založenej na štyroch princípoch, ktoré súčasná energetika dôsledne popiera:

  1. Energetická sebestačnosť regiónov - lokálne vyrobená energia musí kryť miestnu potrebu.
  2. Miestna kontrola energetiky - iba tak môže energetika napĺňať verejný záujem a stať sa lokálnym zdrojom príjmov a práce.
  3. Regulované využívanie obnoviteľných zdrojov - výroba a spotreba palív a energie musí rešpektovať limity prostredia, inak podkope rozvojový potenciál budúcich generácií.
  4. V hierarchii priorít bezuhlíkovej ekonomiky má vždy prednosť znižovanie konečnej energetickej potreby pred zvyšovaním energetickej účinnosti aj pred využívaním obnoviteľných zdrojov.
     

SPRÁVY

Štúdia analyzuje súčasný stav systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) v Partizánskom a identifikuje potrebu jeho modernizácie pre zvýšenie efektivity a ekologickej udržateľnosti. Odporúča integráciu obnoviteľných zdrojov energie, čo by pomohlo znížiť závislosť na fosílnych palivách a emisie skleníkových plynov. Transformácia systému sa má uskutočniť pomocou flexibilnej siete a akumulačných technológií, čo prinesie mestu strategické výhody a prispeje k ekonomickej stabilite.

Analýza zmien v dotáciách do fosílnych palív na Slovensku za roky 2023 a 2024 ukazuje na zánik troch priamych dotácií a vznik šiestich nových nepriamych dotácií, čo je dôsledkom energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska do Ukrajiny. V roku 2023 dosiahli dotácie rekordných 1,6 miliardy eur, pričom sa pozorujú pozitívne trendy v podobe znižovania priamej podpory fosílnych palív a presmerovania dotácií na nepriamu formu, ktorá nevyvoláva stimuláciu spotreby. Navyše, nepriame dotácie sa zameriavajú aj na elektrinu, čo je dôležité pre podporu dekarbonizácie energetiky a zabránenie narušeniu pokroku v oblasti dekarbonizácie a elektrifikácie dopravy a vykurovania.

 

Sociálno-Klimatický Fond poskytne Slovensku 1,28 až 1,5 miliardy eur na riešenie sociálnych dopadov zelenej transformácie. Každá členská krajina EÚ musí do júna 2025 predložiť komplexný Sociálno-klimatický plán identifikujúci zraniteľné skupiny a opatrenia na zníženie energetickej a dopravnej chudoby. Plán musí zahŕňať spoluprácu so zainteresovanými stranami, zvýšenie informovanosti a koordináciu na rôznych úrovniach správy, pričom implementácia fondu by mala nadväzovať na existujúce opatrenia v oblasti obnovy a odolnosti.

ĎALŠIE SPRÁVY

Search