
ROZVOJOVÉ PLÁNOVANIE
Plánovanie je pre mnohých ľudí, čo neznášajú byrokraciu a formalizmus, nočnou morou. Prv narodení si ešte pamätajú éru päťročníc, o ktorých síce málokto poznal detaily, ale všetkých sa systém pokúšal presvedčiť, že sa vždy plnili na viac ako sto percent. Tí, ktorí už minulý režim nezažili, sa zase desia čoraz komplikovanejších plánovacích mustier a novodobého „plánovacieho newspeaku“, pred ktorými niet úniku pri žiadnom pokuse o grant alebo verejnú podporu. Povinné plánovanie sa stalo strašiakom starostov, miestnych akčných skupín aj mikroregiónov. Vyzerá to tak, že jediní, komu vyhovuje nová éra prekomplikovaného plánovania, boli a dodnes sú konzultačné firmy. Kde sa to dalo, snažili sme sa im komplikovať tunelovanie verejných rozpočtov a ukazovať alternatívu.
SPRÁVY
Česko+Slovenský teplárenský newsletter
Prihláste sa odber analýz, aktualít, štúdií, tipov na udalosti a príkladov dobrej praxe v oblasti teplárenstva na Slovensku a v Českej republike. Spoločne s Centrum pro dopravu a energetiku a s Michaelou Valentovou z elektrotechnickej fakulty ČVUT v Prahe sa podieľame na tvorbe Česko+Slovenského teplárenského newslettra.
Prihláste sa na odber Česko+Slovenského teplárenského newslettra alebo si pozrite predchádzajúce čísla.
Lepší Sociálno-klimatický plán: Kombinácia jednotných kontaktných miest s terénnou a komunitnou sociálnou prácou
Pri príprave Sociálno-klimatického plánu môže Slovenská republika stavať na skúsenostiach rôznych programov financovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, Plánu obnovy a odolnosti a ďalších zdrojov. V tejto publikácii prinášame stručný prehľad siedmich z nich (Spolu pre komunity, Populair, Zdravé regióny, Obnov dom, Rozvojové tímy, Regionálne centrá MIRRI, Kapacity pre regióny) spolu s odporúčaniami ako hľadať cesty k ich efektívnemu a účinnému prepájaniu s plánovanými jednotnými kontaktnými miestami (z angl. one-stop shops).
Lepší Sociálno-klimatický plán: Obnova zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie, ktoré prevádzkujú neverejní poskytovatelia
V rámci Sociálno-klimatického plánu môže Slovenská republika významne podporiť obnovu zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie, ktoré prevádzkujú neverejní poskytovatelia (napr. cirkevné organizácie, mimovládne organizácie, občianske združenia a pod.). Neverejní poskytovatelia zabezpečujú až 45% z celkového počtu sociálnych služieb na Slovensku, pričom ich poskytujú bez dosahovania zisku. Napriek tomu vypadli zo všetkých mechanizmov podpory (Plán obnovy a odolnosti, Program Slovensko, Environmentálny fond) zameraných na zvýšenie energetickej efektívnosti budov. Sociálne služby krízovej intervencie sú pritom zamerané na pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľov.