21.12.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Rozvojove-planovanie_final.jpg

ROZVOJOVÉ PLÁNOVANIE


Plánovanie je pre mnohých ľudí, čo neznášajú byrokraciu a formalizmus, nočnou morou. Prv narodení si ešte pamätajú éru päťročníc, o ktorých síce málokto poznal detaily, ale všetkých sa systém pokúšal presvedčiť, že sa vždy plnili na viac ako sto percent. Tí, ktorí už minulý režim nezažili, sa zase desia čoraz komplikovanejších plánovacích mustier a novodobého „plánovacieho newspeaku“, pred ktorými niet úniku pri žiadnom pokuse o grant alebo verejnú podporu. Povinné plánovanie sa stalo strašiakom starostov, miestnych akčných skupín aj mikroregiónov. Vyzerá to tak, že jediní, komu vyhovuje nová éra prekomplikovaného plánovania, boli a dodnes sú konzultačné firmy. Kde sa to dalo, snažili sme sa im komplikovať tunelovanie verejných rozpočtov a ukazovať alternatívu.


Chcete vedieť viac?

 

SPRÁVY

Štúdia analyzuje súčasný stav systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) v Partizánskom a identifikuje potrebu jeho modernizácie pre zvýšenie efektivity a ekologickej udržateľnosti. Odporúča integráciu obnoviteľných zdrojov energie, čo by pomohlo znížiť závislosť na fosílnych palivách a emisie skleníkových plynov. Transformácia systému sa má uskutočniť pomocou flexibilnej siete a akumulačných technológií, čo prinesie mestu strategické výhody a prispeje k ekonomickej stabilite.

Analýza zmien v dotáciách do fosílnych palív na Slovensku za roky 2023 a 2024 ukazuje na zánik troch priamych dotácií a vznik šiestich nových nepriamych dotácií, čo je dôsledkom energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska do Ukrajiny. V roku 2023 dosiahli dotácie rekordných 1,6 miliardy eur, pričom sa pozorujú pozitívne trendy v podobe znižovania priamej podpory fosílnych palív a presmerovania dotácií na nepriamu formu, ktorá nevyvoláva stimuláciu spotreby. Navyše, nepriame dotácie sa zameriavajú aj na elektrinu, čo je dôležité pre podporu dekarbonizácie energetiky a zabránenie narušeniu pokroku v oblasti dekarbonizácie a elektrifikácie dopravy a vykurovania.

 

Sociálno-Klimatický Fond poskytne Slovensku 1,28 až 1,5 miliardy eur na riešenie sociálnych dopadov zelenej transformácie. Každá členská krajina EÚ musí do júna 2025 predložiť komplexný Sociálno-klimatický plán identifikujúci zraniteľné skupiny a opatrenia na zníženie energetickej a dopravnej chudoby. Plán musí zahŕňať spoluprácu so zainteresovanými stranami, zvýšenie informovanosti a koordináciu na rôznych úrovniach správy, pričom implementácia fondu by mala nadväzovať na existujúce opatrenia v oblasti obnovy a odolnosti.

ĎALŠIE SPRÁVY

Search