
VODNÉ HOSPODÁRSTVO
Spôsob riadenia vodného hospodárstva na Slovensku v minulosti (najmä centrálne plánovaná výstavba veľkých vodných diel) zanechal nenapraviteľné ekonomické, sociálne a environmentálne škody. Mocenské praktiky, ktoré sa uplatňovali pri plánovaní a rozhodovaní vo vodnom hospodárstve v bývalom režime, však pretrvali aj po roku 1989.
Naša pozornosť sa sústredila najmä na sociálne, ekonomické a environmentálne dôsledky výstavby veľkých priehrad. Po druhej svetovej vojne boli kvôli takýmto projektom zlikvidované desiatky obcí. Tisíce rodín režim nedobrovoľne a často násilím vysťahoval z ich domovov bez spravodlivého odškodnenia. Na tento účel používali štátne orgány dômyselnú kombináciu tvrdých administratívnych opatrení, manipulácií s faktami aj verejnou mienkou, represie, hrozieb a falošných sľubov.
SPRÁVY
„Spomalená poprava“ Juliana Assangea
S pokračujúcim odporom Juliana Assangea proti vydaniu do Spojených štátov, kde má čeliť trestnému stíhaniu podľa zákona o špionáži, čoraz viac počuť hlasy volajúce po ukončení jeho prenasledovania.
Dekarbonizovaný energetický systém pre štvrť Mayer Malacky
Priatelia Zeme-CEPA pozývajú na prezentáciu návrhu dekarbonizovaného energetického systému pre novú sídelnú štvrť Mayer Malacky spojenú s odbornou diskusiou. Podujatie sa uskutoční 22. 9. 2023 doobeda v zasadačke na 5. poschodí mestského úradu v Malackách.
"Zelený rast" – pochybný spoločný menovateľ verejných politík
Jedným z troch nosných princípov Európskej zelenej dohody je presvedčenie o možnosti oddelenia (nezávislosti) hospodárskeho rastu od využívania zdrojov. Imperatív tzv. „zeleného rastu“ sa stal spoločným menovateľom politických stratégií v kľúčových odvetviach a oblastiach a uplynulom desaťročí jednoznačne dominoval pri ich tvorbe.