
VODNÉ HOSPODÁRSTVO
Spôsob riadenia vodného hospodárstva na Slovensku v minulosti (najmä centrálne plánovaná výstavba veľkých vodných diel) zanechal nenapraviteľné ekonomické, sociálne a environmentálne škody. Mocenské praktiky, ktoré sa uplatňovali pri plánovaní a rozhodovaní vo vodnom hospodárstve v bývalom režime, však pretrvali aj po roku 1989.
Naša pozornosť sa sústredila najmä na sociálne, ekonomické a environmentálne dôsledky výstavby veľkých priehrad. Po druhej svetovej vojne boli kvôli takýmto projektom zlikvidované desiatky obcí. Tisíce rodín režim nedobrovoľne a často násilím vysťahoval z ich domovov bez spravodlivého odškodnenia. Na tento účel používali štátne orgány dômyselnú kombináciu tvrdých administratívnych opatrení, manipulácií s faktami aj verejnou mienkou, represie, hrozieb a falošných sľubov.
SPRÁVY
Greenpeace USA vyhrali spor o slobodu prejavu
Sudca v Kalifornii zamietol sedemročnú žalobu o 100 miliónov dolárov proti Greenpeace USA, ktorá ohrozovala existenciu tejto organizácie. Kanadský ťažobný gigant Resolute Forest Products zažaloval Greenpeace v USA a Kanade za ohováranie po tom, čo skupina zverejnila nezodpovedné praktiky firmy.
Pripravovaná deregulácia nových GMO v EÚ
26 organizácií vyzvalo 6. februára 2023 ministra životného prostredia Jána Budaja, aby nepodporil legislatívnu dereguláciu nových geneticky modifikovaných organizmov (GMO) a vyzvali ho k diskusii o vplyve nových GMO na biodiverzitu.
Prípad Assange: Belmaršský tribunál vo Washingtone
20. januára 2023 sa v štvrti Capitol Hill – neďaleko Bieleho domu a Kongresu USA vo Washingtone - uskutočnil prelomový Belmaršský tribunál na obranu zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Assangeovi hrozí doživotný žalár za zverejnenie dôkazov o vojnových zločinoch USA páchaných počas vojny v Iraku. Tribunál poskytol priestor pre svedectvá novinárov, informátorov, právnikov, vydavateľov a poslancov o útokoch vlády USA na slobodu tlače a prvý dodatok ústavy USA. Ten zaručuje ústavnú ochranu úplnej slobody slova.