21.06.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

archiv_final.jpg

ZO SVETA


Do decembra 2014 sme pravidelne uverejňovali aj vlastné alebo prevzaté články o aktuálnom dianí v zahraničí, najmä od partnerských organizácií Priateľov Zeme z rôznych krajín. Pokračovanie v tejto činnosti závisí od dobrovoľníkov so znalosťou najmä angličtiny a španielčiny. Ak máte záujem, napíšte nám.

 

ZO SVETA

Najväčšie ložiská koltanu sú v Austrálii, Brazílii, Kanade a v Kongu, kde sa predpokladajú aj jeho najväčšie svetové zásoby. Podiel Konga na svetovom trhu sa nedá presne vyčísliť, pretože ťažba väčšinou ručná, maloplošná, neraz ilegálna a vykonáva sa v brutálnych podmienkach. Preto sa pre koltan, ale aj cín, zlato a wolfrám, ktoré sa ťažia na východe Konga, vžilo aj označenie „krvavé nerasty“.

V Prahe 8 sa tento rok uskutočnili dve referendá o nulovej tolerancii k herňám. V oboch referendách sa voliči jednoznačne vyslovili za ich zákaz. Ani jedno referendum však nemalo dostatočnú účasť. Novozvolené mestské zastupiteľstvo aj tak vyhovelo názoru občanov a automaty zakázalo.

Päť rokov po vražde Mariana Abarcu Roblera za jeho odpor proti kanadskej ťažobnej firme Blackfire Exploration, verejnosť žiada od úradov vyvodenie spravodlivosti. Vyzýva Kanadu, aby skončila s politikou ‘ekonomickej diplomacie’, rešpektovala práva domorodých národov a poskytla ochranu tým, ktorí sa postavia na ich obranu.

VŠETKY ČLÁNKY

Search