Päť rokov po vražde Mariana Abarcu Roblera za jeho odpor proti kanadskej ťažobnej firme Blackfire Exploration, verejnosť žiada od úradov vyvodenie spravodlivosti. Vyzýva Kanadu, aby skončila s politikou ‘ekonomickej diplomacie’, rešpektovala práva domorodých národov a poskytla ochranu tým, ktorí sa postavia na ich obranu.
27. novembra 2014 uplynie päť rokov od vraždy Mariana Abarca Roblera za jeho odpor proti kanadskej ťažobnej firme Blackfire Exploration. Príčinou odporu boli sociálne dôsledky a deštrukcia životného prostredia spôsobené ťažbou minerálov tejto firmy v regióne Chicomuselo v mexickom štáte Chiapas.
Podľa zverejnenej výzvy hnutia proti ťažbe minerálov v strednej Amerike (známeho pod skratkou M4) najvyšším predstaviteľom Mexika a Kanady boli všetci zadržaní a odsúdení v súvislosti s touto vraždou prepojení na firmu Blackfire. Napriek tomu sa doteraz neuskutočnilo komplexné a nezávislé vyšetrovanie tohto prípadu s cieľom vypátrať a potrestať všetky osoby zainteresované do vraždy. Firmu Blackfire vyšetrujú aj za podozrenie z podplácania podložené dôkazmi o jej platbách na osobný účet predsedu regionálnej samosprávy, ktorý mohol využiť svoj vplyv na elimináciu rastúceho odporu verejnosti proti aktivitám firmy. Firma Blackfire potom zavrela tamojšiu povrchovú ťažbu baritu dva roky po jej sprevádzkovaní z ekologických dôvodov.
„Napriek tomu, že kanadská ambasáda v Mexiku vedela o tomto prípade a mala informácie aj o priamych vyhrážkach Marianovi Abarcovi, nepodnikla žiadne kroky na ochranu jeho života ani proti porušovaniu mexických a kanadských zákonov kanadskou firmou, osobitne zákona o korupcii verejných činiteľov v zahraničí (Corruption of Foreign Public Officials Act – CFPOA). Namiesto toho sa kanadská ambasáda od vyšetrovania dištancovala a ďalej poskytovala poradenstvo kanadskej firme zamerané na možnosť žalovať vládu Mexika podľa Hlavy 11 Severoamerickej dohody o voľnom obchode“, píše sa vo výzve M4. Táto skutočnosť vyšla najavo až v roku 2013, keď tri kanadské organizácie zverejnili výsledky rozsiahleho vyšetrovania pod názvom „Korupcia, vražda a kanadská ťažba v Mexiku: prípad Blackfire Exploration a kanadskej ambasády“ (Corruption, Murder and Canadian Mining in Mexico: The Case of Blackfire Exploration and the Canadian Embassy).
Tí, ktorých usvedčili z vraždy Mariana Abarca, sú už na slobode. Ale tých, čo o jeho smrti rozhodli, vrátane osôb prepojených na firmu a vládnych úradníkov, nikdy dôsledne nevyšetrovali. Mexická organizácia Otros Mundos-Chiapas spolu s rodinou Mariana Abarca identifikovala najmenej 13 ďalších osôb (všetkých s väzbou na firmu), ktorí by sa mali dostať na zoznam stíhaných. Auditor štátu Chiapaz stále nedostal odpoveď na svoju sťažnosť z roku 2010 voči predsedovi samosprávy regiónu Chicomuselo v súvislosti s jeho nezaúčtovanými finančnými príjmami od kanadskej ťažobnej firmy.
V marci 2010 podalo deväť kanadských organizácií dôsledne zdokumentovaný podnet kanadskej polícii podľa protikorupčného zákona CFPOA týkajúci sa korupčného vzťahu firmy Blackfire a predsedu samosprávneho kraja Chicomuselo. V júli 2011 síce polícia vykonala raziu vo firemnom sídle v Calgary, ale prípad je aj po 40 mesiacoch stále otvorený.
Vo svojej výzve hnutie M4 žiada mexické a kanadské úrady, aby presadili spravodlivosť vo veci vraždy Mariana Abarcu Roblera a s ohľadom na presvedčivé dôkazy o podplácaní kľúčového verejného činiteľa firmou Blackfire. „Zároveň vyzývame Kanadu, aby okamžite prestala uplatňovať politiku takzvanej ‘ekonomickej diplomacie’, vďaka ktorej sa úplne všetky aktivity kanadského diplomatického zboru zredukovali na službu súkromným záujmom. Namiesto toho by Kanada mala presadiť takú politiku, ktorá si ctí ľudské práva a práva domorodých národov, najmä tých, ktorí bránia ich územia a životné prostredie. Kanadská polícia má v rukách všetky potrebné dôkazy na to, aby postúpila korupčný prípad firmy Blackfire generálnej prokuratúre Kanady. Túto inštitúciu vyzývame, aby bezodkladne spracovala zistenia a zverejnila ich. Oba štáty – Kanada aj Mexiko – majú k dispozícii nástroje na ochranu ľudských práv, ktoré môžu použiť na presadenie spravodlivosti. Nič iné nežiadame,“ píše sa v závere výzvy.
K výzve sa môžete pridať elektronicky. Spolu s informáciami o kontexte je dostupná na Internete v 3 jazykoch:
Z podkladov Priateľov Zeme spracovala Michaela Farkašovská. Foto: Hijos de la Tierra. Článok bol pripravený v rámci projektu Od nadspotreby k solidarite, ktorý spolufinancuje Európska Komisia prostredníctvom programu EuropeAid a partnerské organizácie.