23.10.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Pochybne-indikatory_final.jpg

POCHYBNÉ INDIKÁTORY


Spoločným menovateľom všetkých ekonomických reforiem, ktoré sa na Slovensku od roku 1990 uskutočnili alebo uskutočňujú, je údajná potreba zabezpečiť trvalý ekonomický rast, ktorý sa vyjadruje hrubým domácim produktom (HDP). Dogme o ekonomickom raste je podriadené celé ekonomické plánovanie v štáte, vrátane programovania rozvoja a nakladanie s verejnými financiami.

HDP je jednorozmerný kvantitatívny makroekonomický ukazovateľ. Neberie do úvahy sociálne, environmentálne ani regionálne aspekty rozvoja, ale iba spotrebu meranú peniazmi. HDP rastie, keď krajina produkuje knihy, potraviny či zdravotnícke prístroje ale aj vtedy, keď rastie výroba zbraní, áut alebo cigariet, aj vtedy, keď sa investuje do riešenia predvídateľných ekologických havárií, zbytočného plytvania energie, či resocializácie obetí drog. HDP teda nehovorí vôbec nič o kvalite vývoja.


Chcete vedieť viac?
 

SPRÁVY

Analýza zmien v dotáciách do fosílnych palív na Slovensku za roky 2023 a 2024 ukazuje na zánik troch priamych dotácií a vznik šiestich nových nepriamych dotácií, čo je dôsledkom energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska do Ukrajiny. V roku 2023 dosiahli dotácie rekordných 1,6 miliardy eur, pričom sa pozorujú pozitívne trendy v podobe znižovania priamej podpory fosílnych palív a presmerovania dotácií na nepriamu formu, ktorá nevyvoláva stimuláciu spotreby. Navyše, nepriame dotácie sa zameriavajú aj na elektrinu, čo je dôležité pre podporu dekarbonizácie energetiky a zabránenie narušeniu pokroku v oblasti dekarbonizácie a elektrifikácie dopravy a vykurovania.

 

Sociálno-Klimatický Fond poskytne Slovensku 1,28 až 1,5 miliardy eur na riešenie sociálnych dopadov zelenej transformácie. Každá členská krajina EÚ musí do júna 2025 predložiť komplexný Sociálno-klimatický plán identifikujúci zraniteľné skupiny a opatrenia na zníženie energetickej a dopravnej chudoby. Plán musí zahŕňať spoluprácu so zainteresovanými stranami, zvýšenie informovanosti a koordináciu na rôznych úrovniach správy, pričom implementácia fondu by mala nadväzovať na existujúce opatrenia v oblasti obnovy a odolnosti.

Štúdia analyzuje aktuálny stav tepelného hospodárstva v meste Partizánske a navrhuje tri scenáre pre budúci rozvoj systému centralizovaného zásobovania teplom do roku 2034. Porovnáva varianty udržiavania súčasného stavu a dvoch prepojení (južného a severného) so zameraním na investičné náklady, prevádzkové náklady a potenciálne dotácie na obnoviteľné zdroje. Výsledky naznačujú, že prepojenie (najmä severné) by mohlo ponúknuť najnižšiu cenu tepla a súčasne zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov, aj keď si vyžaduje viac administratívnych a projektových nákladov.

ĎALŠIE SPRÁVY

Search