21.06.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Darujte nám 2 percentá z dane z príjmu

 

2percenta letak 2018 2

 

Údaje o našej organizácii potrebné na poukázanie 2 % (3 %) z dane z príjmov:

Obchodné meno alebo názov: Priatelia Zeme-CEPA
Právna forma: Občianske združenie
IČO: 37958208
Sídlo: Námestie Pod krížom 65, 976 33 Poniky - Ponická Huta

Postup, ak ste ZAMESTNANEC, za ktorého odvádza daň zamestnávateľ:

 1. Do 15.02.2022 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň.

 2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo  Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov.

 3. Z Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

  2 % z Vašej zaplatenej dane (to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech našej organizácie poukázať, ak ste v roku 2021 neboli dobrovoľníkom, alebo ste dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €.)

  3 % z Vašej zaplatenej dane (ak ste v roku 2021 odpracovali dobrovoľnícky najmenej 40 hodín a máte o tom od nás potvrdenie - kontaktujte nás e-mailom na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky na čísle 0908 902 257, aby sme Vám takéto potvrdenie vystavili).

 4. Údaje z Potvrdenia spolu so sumou, ktorú nám chcete poukázať, vpíšte do predvyplneného tlačiva Vyhlásenie  (v tomto vyhlásení môžete zaškrtnúť políčko súhlasu so zaslaním Vášho mena a adresy do našej organizácie - môžete nám tak o sebe vedieť a my Vám budeme môcť poďakovať).

 5. Obe tieto tlačivá (Vyhlásenie a Potvrdenie) doručte alebo pošlite do 30. 4. 2022 na daňový úrad podľa Vášho bydliska (ak ste poukázali 3 % z dane, musíte k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane pridať aj naše Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti).

 

Postup, ak ste FYZICKÁ OSOBA, ktorá si sama podáva daňové priznanie:

 1. Informácie o poukázaní 2 % (3 %) našej organizácii vpíšte do predvyplneného daňového priznania:
 2. 3 % môžete poukázať iba vtedy, ak ste v roku 2021 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte o tom od nás potvrdenie (v takomto prípade nás kontaktujte a my Vám potvrdenie vystavíme).

 3. Vypočítajte si 2 % (alebo 3 %) z Vašej dane z príjmov fyzickej osoby. To je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech našej organizácie; poukázať môžete aj menej, ale poukázaná suma nesmie byť nižšia ako 3 €.

  Ak máte príjmy len zo závislej činnosti, vyplňte Daňové priznanie fyzických osôb TYP A a Potvrdenie o podaní daňového priznania (elektronicky cez stránku Finančnej správy).

  Ak máte príjmy podľa § 5 až 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, vyplňte Daňové priznanie fyzických osôb TYP B a Potvrdenie o podaní daňového priznania (elektronicky cez stránku Finančnej správy).

 4. V daňovom priznaní máte možnosť zaškrtnúť políčko súhlasu so zaslaním Vašich údajov (meno a adresa) do našej organizácie. Ak políčko zaškrtnete, dáte nám o sebe vedieť a my Vám budeme môcť poďakovať.

 

Postup, ak ste PRÁVNICKÁ OSOBA:

 1. Vypočítajte si Vaše 1 % (2 %) z dane z príjmov právnickej osoby – to je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech prijímateľa/prijímateľov, poukázať môžete aj menej ako 1 % (2 %), musí však byť splnená podmienka minimálne 8 € na jedného prijímateľa.

Ale pozor:

 1. Ak ste v roku 2021 (až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane - to je zvyčajne 31. 3. 2022) NEDAROVALI financie vo výške minimálne 0,5 % z dane na verejnoprospešný účel (našej alebo inej organizácii), môžete poukázať max. 1 % z dane – vyznačíte v daňovom priznaní, že poukazujete 1 % z dane. Údaje našej organizácie sú v tlačivách už predvyplnené.
 2. Ak ste v roku 2021 (až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane - to je zvyčajne 31. 3. 2022) DAROVALI financie vo výške minimálne 0,5 % z dane na verejnoprospešný účel (našej alebo inej organizácii), môžete poukázať až 2 % z dane – označíte v daňovom priznaní, že poukazujete 2 % z dane.

2. Potom vyplňte Daňové priznanie právnických osôb (vpíšte doň informácie o poukázaní 1 % alebo 2 % našej organizácii) a Potvrdenie o podaní daňového priznania (elektronicky cez stránku Finančnej správy). 

Pokiaľ ste si vybrali viac prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu (je uvedená na poslednej strane DP) a uveďte tam analogicky všetky potrebné identifikačné údaje o prijímateľoch a sumu, ktorú chcete v ich prospech poukázať. V kolónke 4 uveďte, koľkým prijímateľom chcete podiel zaplatenej dane poukázať.

V daňovom priznaní máte možnosť zaškrtnúť políčko súhlasu so zaslaním Vašich údajov (názov, sídlo, právna forma) do našej organizácie. Toto políčko je v prvom riadku IV. časti daňového priznania. Ak ho zaškrtnete, dáte nám o sebe vedieť a my Vám budeme môcť poďakovať. 

 

Vopred Vám srdečne ďakujeme za podporu! V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

 

Search