PRIVATIZÁCIA VEREJNÝCH SLUŽIEB
Kvalitné, efektívne a dostupné zabezpečovanie základných životných potrieb ľudí – napríklad zabezpečenie pitnej vody, bezpečné odvádzanie a čistenie komunálnych odpadových vôd alebo zabezpečenie dopravnej dostupnosti – sú dôležitým parametrom kvality života. Sú neoddiskutovateľnou súčasťou verejného záujmu. Zároveň ide o služby, ktoré sú trvalou potrebou pre všetkých ľudí bez výnimky. (V tom sa ich charakter líši napríklad od výroby bežného priemyselného tovaru, ktorý môže byť pre niekoho cenovo dostupnejší ako pre iného, a nič zásadné sa jednému ani druhému nestane.)
Spoločnosť, v ktorej služby tohto druhu chýbajú, nemôže byť udržateľná. V existujúcom ekonomickom systéme, kde dominantnou hodnotou sú peniaze, je ale tento verejný záujem konfrontovaný so súkromným záujmom. Ak sa súkromnej firme podarí získať kontrolu nad týmto druhom služieb, zabezpečí si stabilný a istý zdroj ziskov.
SPRÁVY
Analýza súčasného stavu systému CZT v Partizánskom a východiská k jeho rekonštrukcii na moderný bezuhlíkový systém 4. generácie
Štúdia analyzuje súčasný stav systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) v Partizánskom a identifikuje potrebu jeho modernizácie pre zvýšenie efektivity a ekologickej udržateľnosti. Odporúča integráciu obnoviteľných zdrojov energie, čo by pomohlo znížiť závislosť na fosílnych palivách a emisie skleníkových plynov. Transformácia systému sa má uskutočniť pomocou flexibilnej siete a akumulačných technológií, čo prinesie mestu strategické výhody a prispeje k ekonomickej stabilite.
Štúdia dotácií do fosílnych palív v roku 2023 a 2024 na Slovensku
Analýza zmien v dotáciách do fosílnych palív na Slovensku za roky 2023 a 2024 ukazuje na zánik troch priamych dotácií a vznik šiestich nových nepriamych dotácií, čo je dôsledkom energetickej krízy spôsobenej inváziou Ruska do Ukrajiny. V roku 2023 dosiahli dotácie rekordných 1,6 miliardy eur, pričom sa pozorujú pozitívne trendy v podobe znižovania priamej podpory fosílnych palív a presmerovania dotácií na nepriamu formu, ktorá nevyvoláva stimuláciu spotreby. Navyše, nepriame dotácie sa zameriavajú aj na elektrinu, čo je dôležité pre podporu dekarbonizácie energetiky a zabránenie narušeniu pokroku v oblasti dekarbonizácie a elektrifikácie dopravy a vykurovania.
Sociálno-Klimatický Fond na Slovensku
Sociálno-Klimatický Fond poskytne Slovensku 1,28 až 1,5 miliardy eur na riešenie sociálnych dopadov zelenej transformácie. Každá členská krajina EÚ musí do júna 2025 predložiť komplexný Sociálno-klimatický plán identifikujúci zraniteľné skupiny a opatrenia na zníženie energetickej a dopravnej chudoby. Plán musí zahŕňať spoluprácu so zainteresovanými stranami, zvýšenie informovanosti a koordináciu na rôznych úrovniach správy, pričom implementácia fondu by mala nadväzovať na existujúce opatrenia v oblasti obnovy a odolnosti.