04.10.2022

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Trump odstúpil z parížškej klimatickej dohody

Prezident Trump oznámil svoje rozhodnutie stiahnuť Spojené štáty z Parížskej dohody OSN o zmene klímy. Trump chce o dohode znovu rokovať a umožniť Spojeným štátom, aby urobili ešte menej ako teraz.

Medzinárodná energetická a klimatická koordinátorka Priateľov Zeme Sara Shaw v reakcii na zverejené Trumpovo rozhodnutie povedala:

„Odstúpenie od Parížskej dohody robí z USA nečestný štát v oblasti zmeny klímy. Zvyšok sveta nemôže tento neférový manéver USA dovoliť. Musí prijať okamžité klimatické opatrenia, či už s účasťou USA alebo bez nich. Globálni lídri musia vyvinúť ekonomický a politický tlak, aby donútili Trumpa a USA spravodlivo sa podieľať na klimatických opatreniach.“

„Keď ľudia a komunity na celom svete otvárajú novú éru obnoviteľnej energie a vek fosílnych palív uzatvára svoj rýchly a nevyhnutný koniec, Spojené štáty ostanú mimo. Trumpovo klimatické popieračstvo - tak z pohľadu destabilizácie klímy, ako aj krytia globálneho financovania opatrení na jej stabilizáciu - ignoruje milióny ľudí ohrozených klimatickou zmenou v najchudobnejších častiach sveta.

Najchudobnejšie komunity v USA znevýhodnené svojou farbou pleti už dosť trpia environmentálnou nespravodlivosťou a Trump ich utrpenie zvyšuje. Medzinárodní Priatelia Zeme vyjadrujú solidaritu s väčšinou Američanov odolávajúcich extrémistickému programu Trumpa, ktorý uprednostňuje zisky fosílneho priemyslu pred ľuďmi.“

Šéf Priateľov Zeme v USA Erich Pica k Trumpovmu rozhodnutiu dodal:

„Donald Trump je na ceste obetovať planétu fosílnemu priemyslu. Odstúpením z Parížskej dohody Trump zmenil Spojené štáty na najväčšieho svetového klimatického zlodeja.

Zvyšok sveta musí nekompromisne pokračovať ďalej aj bez historicky najväčšieho svetového znečisťovateľa atmosféry skleníkovými plynmi. Priatelia Zeme USA vyzývajú všetky krajiny, aby posilnili ekonomický a diplomatický tlak na Trumpovu vládu s cieľom prijať seriózne klimatické opatrenia na ochranu ľudí a planéty.

Väčšina Američanov odmieta Trumpov extrémistický program a požaduje prijať opatrenia na ochranu klímy. Dnešné rozhodnutie náš odpor len posilňuje.“

 

Zdroj: Friends of the Earth International

Search