07.12.2022

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Pod Poľanou budú kompostovať domácnosti i obce

Priatelia Zeme-CEPA začnú v týchto dňoch distribuovať informačné balíčky o možnostiach a výhodách domáceho kompostovania do 20 tisíc domácností, škôl, obchodov a obecných úradov v štyroch mikroregiónoch pod Poľanou.


Informačná kampaň je súčasťou projektu Priateľov Zeme-CEPA „Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane“, ktorý má zlepšiť podmienky pre hospodárenie s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi v obciach a domácnostiach v celom regióne Poľana.

„Naše doterajšie prieskumy v regióne ukazujú, že väčšina ľudí nemá dostatočné znalosti o kompostovaní. Táto kampaň má informovať širokú verejnosť o správnom nakladaní s bioodpadmi. Domáce kompostovanie nielen zvýši úrodnosť pôdy v záhradách, ale môže zároveň výrazne ušetriť náklady domácností a obcí na vývoz komunálneho odpadu do spaľovne či na skládku,“ hovorí Peter Halaj, terénny pracovník projektu.

Letáky obsahujú informácie, prečo a ako kompostovať a návod na vybudovanie vlastného domáceho kompostoviska. Informujú tiež o nevýhodách spaľovania a nelegálneho skládkovania biologického odpadu. Do roznosu letákov plánujú Priatelia Zeme-CEPA zapojiť všetkých aktívnych dobrovoľníkov, ktorí chcú zvýšiť kvalitu svojho životného prostredia.

„Chceme, aby informácie o správnom zhodnocovaní bioodpadu oslovili širokú verejnosť. Plánujeme preto pri distribúcii úzko spolupracovať s obecnými úradmi, žiakmi a študentami ako aj občanmi cieľových miest a obcí,“ hovorí Peter Coch, ktorý koordinuje prácu dobrovoľníkov.

Priatelia Zeme-CEPA budú spolu s aktivistami roznášať informačné balíčky od začiatku februára do konca apríla. Osvetová kampaň je naplánovaná na jarné mesiace, keďže sa vtedy začínajú práce v záhrade a tým aj kompostovacia sezóna. „Veríme, že dobrým načasovaním kampane inšpirujeme obyvateľov podpolianskeho regiónu, aby začali svoj odpad kompostovať. Nielenže tým znížia množstvo odpadu vyprodukovaného v domácnosti, ale získajú kvalitné hnojivo pre svoju záhradu,“ dodáva Peter Halaj, terénny pracovník projektu.


Bližšie informácie:
Peter Halaj, Ponická Huta 65, 976 33 Poniky, tel.č.: 0904 522362; 0917 269711,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 

Search