V Amsterdame sa včera a dnes konala výročná konferencia Svetovej banky o rozvojovom hospodárstve. Priatelia Zeme a európska Akcia za solidaritu rovnosť, životné prostredie a rozvoj (SEED) pri tejto príležitosti opäť spochybnili kroky, ktoré doteraz Svetové banka urobila v boji s chudobou. Organizácie kritizujú najmä nástroj, ktorý si banka v tomto prípade zvolila – ekonomický rast.
„Rozvojová politika banky je už dlhé roky založená na podpore ekonomického rastu, vďaka ktorému by sa krajinám malo podariť znížiť mieru chudoby. Táto politika však opakovane zlyhala. Hoci v niektorých prípadoch pôžičky Svetovej banky viedli k istému zlepšeniu hospodárskej situácie, celkovo miera chudoby neustále rastie,“ vyhlásila Filka Sekulova zo SEED.
Kritika banky je veľmi intenzívna od zasadnutia v Prahe v septembri 2000. Tá odvtedy pristúpila na niekoľko zmien, no mimovládne organizácie upozorňujú, že majú skôr kozmetický charakter. „Verejné prostriedky, by mali byť investované tak, aby viedli k zlepšeniu kvality života a prostredia. Dobrým začiatkom by napríklad bola podpora využívania obnoviteľných zdrojov energie, čo by znamenalo posun od investícií do banského priemyslu a využívania fosílnych palív,“ poznamenal koordinátor Priateľov Zeme Ginting Longgena.
Chyby a zlyhanie v prípade boja s chudobou si uvedomuje aj samotná Svetová banka. V jednom z konferenčných dokumentov konštatuje, že celkový pokrok bol nerovnomerný a pomalší, ako predpokladala. Dokument tiež priznáva, že tento pokrok ani zďaleka nedosahuje tzv. miléniové ciele v oblasti zníženia chudoby a hladu do roku 2015.
Svetová banka poskytuje pôžičky aj Slovensku. Ide o úvery na realizáciu štrukturálnych a hospodárskych reforiem. Slovensko tiež so Svetovou bankou spolupracuje na realizácii dôchodkovej reformy. Banka na svojej internetovej stránke uvádza, že pomáha na Slovensku zaviesť moderný dôchodkový systém a že pomohla zaviesť mechanizmy na zlepšenie výberu a správy príspevkov do viacpilierového systému. Podľa Priateľov Zeme-CEPA však nový sprivatizovaný dôchodkový systém, ktorý sa banke podarilo na Slovensku presadiť, iba zvyšuje riziko nízkych dôchodkov pre väčšinu spoločnosti, presúva riziko za zlyhanie systému zo štátu na občana, odstraňuje garancie minimálneho dôchodku a neúnosne zadĺži celú krajinu.
Bližšie informácie:
www.foei.org/ifi, www.wbbeurope.org a www.worldbank.org/abcde-amsterdam