14.05.2025

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Mimovládne organizácie kritizujú pôsobenie EBRD na Balkáne

CEE Bankwatch Network a koalícia balkánskych mimovládnych organizácií zverejnili krátko pred výročným zasadnutím Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) publikáciu nazvanú „Medzi rétorikou a realitou”.

Ide o osem prípadových štúdií projektov, ktoré banka podporila v regióne. Bližší pohľad na ne odhaľuje nedostatok transparentnosti a tiež bezohľadnosť voči verejnej mienke a ochrane životného prostredia. Autori konštatujú, že úvery boli poskytnuté na podporu projektov, ktoré povedú k vyšším cenám za vodu a budú mať aj negatívny vplyv na ľudské zdravie. Splácať ich navyše, prirodzene, budú daňovníci v týchto krajinách.

Publikácia skúma rôzne druhy podporených projektov – od čističiek odpadových vôd v Chorvátsku a Srbsku po privatizáciu elektrárenskej spoločnosti v Macedónsku
Mnohé projekty využili miestni politici v snahe ukázať voličom svoju schopnosť prilákať investície a podporiť tak rozvoj.

V Záhrebe banka napríklad podporila výstavbu čističky odpadových vôd, ktorú 900-tisícové mesto dovtedy nemalo. Mimovládne organizácie však upozorňujú, že ide o veľmi drahú prevádzku, ktorá finančne zaťažuje obyvateľov aj miestny priemysel. „Ceny domácností za vodu sa v dôsledku splácania úveru zdvojnásobili a ceny, ktoré platia podniky, tiež výrazne vzrástli,“ hovorí Pippa Gallopová z Priateľov Zeme Chorvátsko. Expertná komisia, ktorá projekt skúmala, pritom odporúčala, aby dostali prednosť menšie a lacnejšie mechanické systémy čistenia vody a aby bol vybudovaný systém, ktorý bude brániť prenikaniu dažďovej vody do rieky Sávy. Publikácia teda konštatuje, že jediný, kto z výstaby čističky skutočne profitoval, sú je jej akcionári?

Zverejnené prípadové štúdie usvedčujú EBRD z neplnenia záväzkov a naznačujú tiež zlyhanie pri podpore podnikateľskej etiky a demokracie na Balkáne. V Rumunsku banka napríklad ponúkla novým majiteľom oceliarní v meste Galati úver, ktorý im mal pomôcť znížiť mieru znečisťovania. Ako však upozorňuje publikácia, neskôr ingnorovala dôkazy o tom, že oceliareň odmieta strasparentniť svoju politiku environmentálnej ochrany. Podnik je pritom výrazným znečisťovateľom okolitého prostredia.

Na Slovensku EBRD bola alebo je akcionárom spoločností Slovalco, Pivovar Steiger, Slovnaft, Slovenská sporiteľňa, UniBanka, Všeobecná úverová banka či Západoslovenská energetika a tiež niekoľkých fondov pre malé a stredné podniky. Banka tiež spravuje Medzinárodný fond na podporu odstavenia JE V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Search