07.12.2022

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Školy pod Poľanou budú kompostovať

Priatelia Zeme-CEPA včera zorganizovali dve školenia pre pedagógov, personál škôl a širokú verejnosť o kompostovaní a separácii odpadov v školských zariadeniach. Chcú ich inšpirovať k rozumnému nakladaniu s kompostovateľnými odpadmi v školách i v domácnostiach.

Školenia v Detve a Medzibrode boli určené stredným a základným školám v štyroch mikroregiónoch okolo Poľany, ktoré sú cieľovým územím projektu „Zhodnocovanie biologických komunálnych odpadov na Poľane“. Projekt  má zlepšiť podmienky pre hospodárenie s biologicky rozložiteľnými komunálnymi odpadmi v obciach a domácnostiach.

Hlavným účelom školení bolo informovať školy o možnostiach a výhodách nakladania s biologickým odpadom, ktorý vyprodukujú. Pripravili pedagógov na rozšírenie vyučovania environmentálnej výchovy o túto tému a povzbudili školy, aby zapojili do kompostovania na školských pozemku svojich žiakov a personál. Priatelia Zeme-CEPA zároveň pre tento účel pripravili informačno-metodický balíček pre každú základnú a strednú školu vo všetkých štyroch mikroregiónoch.

,,Zavedenie kompostovania na školách učí žiakov zodpovednému správaniu voči svojmu životnému prostrediu a zároveň  školám usporí  peniaze za odvoz odpadov. Veríme, že zapojením mladých ľudí do zhodnocovania a triedenia odpadov sa myšlienka správneho nakladania s odpadmi rozšíri a ujme aj v ich domácnostiach a obciach,“ hovorí Peter Halaj, terénny pracovník projektu.

Prednášok sa zúčastnili pedagógovia a personál materských, základných a stredných škôl, študenti, zástupcovia obcí a obyvatelia regiónu. Školenia boli podľa vyjadrení účastníkov inšpiratívne a viaceré školy sa rozhodli urobiť konkrétne kroky pre lepšie nakladanie s odpadmi, ktoré vyprodukujú.

„Radi by sme spolu s Priateľmi Zeme zaviedli triedený zber i u nás na škole a spolu so študentami postavili školské kompostovisko na bioodpady,“ hovorí učiteľka Alena Zvaríková zo ZŠ Jánošovka v Čiernom Balogu.


Bližšie informácie:
Peter Halaj, Ponická Huta 65, 976 33 Poniky, tel.c.: 0904522362; 0917 269711, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Search