
V rokoch 2005 – 2008 Priatelia Zeme-CEPA v spolupráci s Európskym centrom Západného Walesu (je súčasťou regionálnej správy v kraji Carmartnenshire vo Walese) vypracovali počiatočné návrhy, usporiadali semináre na túto tému a pre zástupcov samospráv zorganizovali vzdelávacie exkurzie do miest dobrej praxe v zahraničí.
Na žiadosť Koordinačného združenia obcí Mikroregiónu Podpoľanie (KZO MR Podpoľanie) vypracovali v roku 2008 Priatelia Zeme-CEPA štúdiu uskutočniteľnosti k tomuto zámeru a potom aj kompletný projekt a žiadosť o nenávratný finančný príspevok z Nórskeho finančného mechanizmu. Projekt má názov "Pilotný systém efektívnej koordinácie finančnej pomoci - Servisné centrum pre MR Podpoľanie".
Projekt bol 30. marca 2009 schválený Ministerstvom zahraničných vecí Nórskeho kráľovstva vo výške vyše 560 tisíc EUR. V súčasnosti sa pripravuje návrh zmluvy medzi KZO MR Podpoľanie a Úradom vlády SR a pripravujú sa podmienky pre jeho úspešný štart.
Základné informácie o Mikroregióne Podpoľanie
MR Podpoľanie patrí medzi regióny s mimoriadne hodnotným prírodným prostredím, zachovalou kultúrnou krajinou a jedinečnými a živými tradíciami (zasahujú do neho Chránená krajinná oblasť Poľana aj Biosférická rezervácia UNESCO). Na rozdiel od mnohých ďalších regiónov zatiaľ nie je príliš zdevastovaný priemyslom, poľnohospodárstvom či masovým turizmom. Má preto jedinečné predpoklady, aby sa začal rozvíjať udržateľným spôsobom, ktorý by vychádzal z jeho potrieb a dôsledne rešpektoval vlastné limity.
MR Podpoľanie tvorí 17 obcí (Dúbravy, Stožok, Klokoč, Stará Huta, Horný Tisovník, Detvianska Huta, Látky, Korytárky, Podkriváň, Kriváň, Vígľaš, Slatinské Lazy, Vígľašská Huta, Kalinka, Očová, Zvolenská Slatina a Lukavica) a dve mestá (Hriňová a Detva). Jeho rozloha je 58 622 hektárov a počet obyvateľov dosahuje takmer 40 tisíc (pri hustote 65 obyvateľov/km2).
MR Podpoľanie v súčasnosti trpí mnohými ďalšími štrukturálnymi problémami. Patrí k nim vysoká miera nezamestnanosti (najmä dlhodobo nezamestnaných), nedostatočná úroveň vzdelania, zaostávajúca lokálna ekonomika s nedostatkom lokálnych pracovných príležitostí (vytvárajúca „hlad“ po investíciách akéhokoľvek druhu), nízka úroveň miezd, neefektívna koordinácia správy verejných financií, nezosúladenosť lokálnych rozvojových plánov a koncepcií. Kriticky nízke obecné rozpočty a akútny nedostatok prostriedkov na financovanie alebo spolufinancovanie zmysluplných rozvojových a investičných projektov odsúvajú využívanie potenciálu regiónu k citlivému udržateľnému rozvoju na okraj záujmu.
Hlavné ciele projektu
- Zabezpečiť efektívnu koordináciou využívania finančných zdrojov na úrovni verejnej správy
v MR Podpoľanie
- Pripraviť región na využívanie verejných financií na realizáciu spoločných
mikroregionálnych a lokálnych zámerov
Očakávané výstupy projektu
1. Vytvoriť kapacity na prípravu menších a jednoduchších projektov na úrovni obcí.
Príprava kapacít na prípravu menších projektov vychádza z modelu, ktorý sa úspešne uplatnil na Morave (projekt „Mladí pre vidiek“). Počíta s vyškolením 18 lokálnych projektových manažérov z obcí, z ktorých sa neskôr vyberú a zamestnajú 8 lokálni manažéri. Úlohou každého z nich bude pomáhať skupinám malých obcí pripravovať menšie projekty počas 18 mesiacov. Očakáva sa, že po uplynutí tejto doby obce nájdu prostriedky na ich ďalšie financovanie.
2. Zabezpečiť komplexný servis pre prípravu väčších spoločných projektov na úrovni MR (projekty nadobecného, regionálneho charakteru).
Kľúčovým prvkom projektu je vytvorenie tzv. Servisného centra pre MR Podpoľanie. Ide o model prevzatý z Walesu, kde sa dlhodobo uplatňuje s vynikajúcimi výsledkami. Servisné centrum by malo položiť základy novému prístupu samospráv k plánovaniu verejných projektov, ich správe, monitoringu a hodnoteniu.Servisné centrum bude slúžiť samosprávam MR Podpoľanie a perspektívne by malo zabezpečovať nasledovné činnosti:
Úloha |
Činnosti |
PRÍPRAVA |
|
REALIZÁCIA |
|
PLÁNOVANIE |
|
INFORMAČNÝ SERVIS |
|
BUDOVANIE KAPACÍT |
|
FUNDRAISING |
|
3. Vytvoriť podmienky pre rozšírenie modelu do ďalších regiónov.
Súčasťou projektu budú aktivity zamerané na propagáciu jeho výsledkov a ich prezentáciu v iných vidieckych regiónoch na Slovensku, ktoré majú podobné podmienky, problémy a potreby. Jedným z výstupov bude štúdie o spôsobe regionálneho plánovania, tvorby stratégií, partnerstiev a prípravy regionálnych projektov na Slovensku a v partnerských krajinách (v Českej republike, Nórsku a vo Walese).
Čas trvania projektu
Plánovaná dĺžka realizácie projektu je jún 2009 – február 2011 (tj. 21 mesiacov). Samozrejme, reálny začiatok projektu závisí od podpisu zmluvy medzi KZO MR Podpoľanie a Úradom vlády SR. Súčasťou projektu je aj vytvorenie podmienok pre jeho pokračovanie a ďalší rozvoj po tomto termíne. Na tejto úlohe bude pracovať osobitný fundraisor spolu s finančným manažérom a riaditeľom Servisného centra.
Partneri
Priatelia Zeme-CEPA
metodický garant projektu, budú zabezpečovať hodnotenie a monitoring plnenia plánovaných výstupov a koordinovať činnosť Regionálneho poradného panelu (jeho úlohou je poskytovať KZO MR Podpoľanie spätnú väzbu a poradenstvo).
West Wales European Centre
poskytne metodickú podporu na príprave každoročných auditov, bude sa spolupodieľať na príprave metodických postupov pre Servisné centrum a zúčastní sa prezentačnej konferencie v závere projektu.
Centrum vzdelávania neziskových organizácií
bude odborným konzultantom pre lokálnych projektových manažérov, bude sa podieľať na práci Regionálneho poradného panelu.
Banskobystrický samosprávny kraj
zástupca BBSK bude členom Regionálneho poradného panelu a partnerom aj pri rozširovaní skúseností systému do iných regiónov.
OZ Podpoľanie
bude členom Regionálneho poradného panelu a partnerom pri hľadaní ľudských kapacít v obciach a zabezpečovaní informovanosti v rámci MR Podpoľanie.
Centrum pro komunitní práci Střední Morava
moravský partner bude mať kľúčovú úlohu pri príprave exkurzie na Strednú Moravu a stáž pre pracovníkov Servisného centra.
Norges Naturvernforbund (Priatelia Zeme Nórsko)
bude na projekte spolupracovať formou metodickej a odbornej podpory a bude sprostredkúvať spoluprácu s verejným sektorom a MVO v Nórsku.