24.04.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Tatry v ohrození

MÁJ 2007: Rozhodnutie Obvodného lesného úradu v Poprade o „spracovaní kalamitnej drevnej hmoty“ v Tichej a Kôprovej doline na území Tatranského národného parku (TANAP) a následná ťažba kalamitného dreva Štátnymi lesmi TANAP (ŠL TANAP) vyvolali búrlivú reakciu a občiansky odpor.

 

Problémy však vznikli už pred tým, ako udrela úradná pečiatka.

Napriek tomu, že navonok sa kauza Tichá a Kôprová dolina javí len ako hádka o ťažbu kalamitného dreva, nezačala ani veternou smršťou na jeseň roka 2004. Celý tento prípad je prejavom dlhodobého sporu predstaviteľov Správy TANAP podporovaných mimovládnymi environmentálnymi organizáciami na jednej strane so štátnym lesným podnikom ŠL TANAP, developerskými skupinami a politickou mocou na strane druhej. Jadrom týchto sporov je plán zonácie TANAPu. Porovnanie rozdielov medzi návrhom zonácie predloženým bývalým vedením Správy TANAP na čele s Tomášom Vančurom a návrhom Ministerstva pôdohospodárstva http://www.tanap.org/glr/mapa-zonacia-rozdiely.jpg napovedá, že Tichá a Kôprová dolina sú len malou časťou boja o chránené územia a o charakter Tatranského národného parku.

Pritom najdôležitejšiu úlohu v tomto spore zohráva štátna moc. Vyzerá to, ako by to bola iba terajšia politická garnitúra, ktorá ide proti záujmom ochrany prírody. Čistky v inštitúciách Štátnej ochrany prírody by tomu nasvedčovali. Mali by sme však veľmi krátku pamäť, ak by sme zabúdali na slová politikov Dzurindovej vlády krátko po veternej smršti, keď kalamitu označovali za výbornú príležitosť pre rozvoj masového turizmu vo Vysokých Tatrách.

Svoj podiel viny má aj bývalé vedenie rezortu životného prostredia. Počas predchádzajúcich ôsmich rokov nebolo schopné ráznejšie podporiť stanoviská svojich odborných pracovníkov a udržiavalo schizofrenický stav keď za to, čo sa deje v TANAPe, sú zodpovedné hneď dve inštitúcie s protichodnými záujmami. ŠL TANAP patriace pod ministerstvo pôdohospodárstva sledujú ekonomické lesnícke záujmy, zatiaľ čo Správa TANAP začlenená do rezortu životného prostredia má hájiť záujmy štátnej ochrany prírody.

Ani minulá ani terajšia vláda si zrejme nerobia ťažkú hlavu zo záväzkov v oblasti ochrany prírody vyplývajúcich z nášho členstva v Európskej únii. Predstavitelia Európskej komisie sa však už vyjadrili, že ťažba v Tichej a Kôprovej doline je porušením zákona a smerníc EÚ o ochrane biotopov.

Ak má byť zachovaný a dlhodobo udržaný charakter TANAP ako národného parku – chráneného územia druhej kategórie podľa Svetovej únie ochrany prírody (IUCN), musí byť prijatý návrh zonácie predložený bývalým vedením Správy TANAP a hospodárenie v lesoch na území TANAP podriadené záujmom ochrany prírody.

 

Odkazy:

Tatranský národný park http://www.tanap.org/
Podporte kampaň za záchranu Tichej a Kôprovej doliny http://www.ticha.sk/
Neformálna platforma environmentálnych mimovládnych organizácií Ekofórum http://www.ekoforum.sk/
Lesoochranárske zoskupenie VLK http://www.wolf.sk/
Rastislav Jakuš, lesník, vedec, odborník na podkôrny hmyz http://jakus.blog.sme.sk/
Karikatúra k veci http://www.shooty.sk/buxus/generate_page.php?page_id=156&img_id=3382&view=
Mimovládny výbor Naše Tatry http://www.nasetatry.sk/

Search