21.12.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Priatelia Zeme oslavujú štyridsiatku!

JÚN 2011: Pred 40 rokmi sa vo švédskom Roslagene zišli aktivisti z Francúzska, Švédska, Británie a USA odhodlaní spolu čeliť globálnym hrozbám. Bolo to prvé z mnohých výmen nápadov a obáv a vyústilo k založeniu medzinárodnej siete Priateľov Zeme.

 

Priatelia Zeme (Friends of the Earth International - FoEI). sú dnes vplyvnou celosvetovou federáciou s členskými skupinami v 76 krajinách a viac ako 2 miliónmi členov a priaznivcov.

Už prvé spoločné stretnutie v Rostagene posunulo partnerské skupiny o veľký krok vpred – umožnilo im spoločne riešiť problémy, ktoré presahovali hranice štátov. Prvé kampane odštartovali Priatelia Zeme na začiatku 80. rokov a zamerali ich na potraviny a pesticídy, kyslé dažde, jadrový odpad a tropické lesy. V roku 1978 stáli pri zrode Koalície pre Antarktídu a južné oceány na kontrolu dodržiavania Antarktického zmluvného systému. Ďalším medzníkom bolo založenie siete proti pesticídom (Pesticide Action Network) Priateľmi Zeme z Malajzie, Brazílie a USA v roku 1982.

Medzinárodné kampane Priateľov Zeme a ich spojencov zo silnejúceho environmentálneho hnutia postupne dosiahli úspechy, ktoré dnes považujeme za samozrejmé. V súčasnosti si už ťažko niekto dokáže predstaviť, že sa štáty ešte pred niekoľkými rokmi zbavovali jadrového odpad tak, že ho jednoducho hádzali do mora alebo že neexistovala žiadna kontrola používania najtoxickejších chemikálií, ktoré sa dlho nerozkladajú a hromadia sa v ľudských telách a v prírode. Výsledkom spoločných kampaní bolo prijatie dôležitých medzinárodných dohôd o nakladaní s odpadmi, o používaní pesticídov alebo o emisiách látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu Zeme. Znečisťovanie životného prostredia je dnes vo väčšine krajín bežnou súčasťou politických diskusií.

V 70. a 80. rokoch hrali členské skupiny Priateľov Zeme dôležitú úlohu v boji proti veľrybárskemu priemyslu. Naliehali na vlády, ktoré boli členmi Medzinárodnej veľrybárskej komisie, aby chránili ohrozené druhy veľrýb a pritom rešpektovali právo ľudí, ktorí sa tradične živili rybolovom. Komisia po desiatich rokoch tlaku napokon v roku 1982 prijala moratórium na komerčný lov veľrýb.

Priatelia Zeme stáli aj na čele hnutia proti využívaniu jadrovej energie, aj keď sú známejší vďaka ich podpore programom energetických úspor a využívania obnoviteľných zdrojov. Po jadrových katastrofách v USA na Three Miles Island v roku 1979 a v Černobyle v roku 1986 vstúpili do tejto federácie ďalšie protijadrové organizácie.

V 80. rokoch sa k Priateľom Zeme pripojili nové skupiny z Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky a v roku 1986 usporiadala jej členská organizácia v Malajzii prvýkrát zhromaždenie FoEI v krajine globálneho Juhu. Noví členovia priniesli do federácie s prevahou severských skupín čerstvý vietor. Priatelia Zeme sa vydali na cestu celistvého pohľadu na environmentálne problémy. Ich agende pribudli nové rozmery  - ekologická a kultúrna rozmanitosť, ľudské práva a práva komunít, nezávislosť, solidarita, sociálna a ekonomická spravodlivosťú a rodová rovnosť.

S veľkosťou federácie rástol aj jej vplyv. Potenciál Priateľov Zeme sa prejavil na summite v Rio de Janeiro v roku 1992. Ich členské skupiny tam dôrazne kritizovali politické manévre vlád a priemyslu, ktoré vyústili do oslabenia výsledných dohôd o klimatickej zmene a biodiverzite.

Začiatkom 90. rokov prišli holandskí Priatelia Zeme s prevratným konceptom „environmentálneho priestoru“ založeného na princípe globálnej spravodlivosti a Priatelia Zeme začali pracovať na spoločnom programe na podporu udržateľných spoločenstiev rešpektujúcich zásadu spravodlivého využívania prírodných zdrojov.

Čoraz úspešnejšie začali byť aj kampane zamerané na medzinárodný obchod. Využívanie internetu a úzka spolupráca Priateľov Zeme s organizáciami na celom svete prispeli k rýchlemu zablokovaniu návrhu Multilaterálnej dohody o investíciách, ktorú presadzovala OECD v roku 1998. Mobilizácia Priateľov Zeme a ich spojencov prispela aj ku kolapsu rokovaní Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v americkom Seattli v roku 1999 a v mexickom Cancune v roku 2003.

Rokovania WTO potom zdanlivo smerovali k neúspechu v roku 2007. Vplyv neoliberálnych hospodárskych politík a aktivizácia vplyvných nadnárodných korporácií a investorov sú však stále v prevahe. Neustále produkujú neefektívne,  neférové, „trhovo orientované“ pseudoriešenia, ktorým je treba čeliť. Jadrom súčasných kampaní Priateľov Zeme je preto presadzovanie ekonomickej spravodlivosti a obrana proti prenikaniu neoliberalizmu do verejnej politiky.

Po summite o trvalo udržateľnom rozvoji v Johannesburgu v roku 2002 bolo jasné, že Priatelia Zeme budú musieť aktualizovať svoj politický program. Na vynárajúce sa nové environmentálne a sociálne výzvy nemá význam reagovať izolovane: zvyšujúca sa miera devastácie životného prostredia, rastúca chudoba a stále intenzívnejšie porušovanie ľudských práv sú spojené nádoby. Priatelia Zeme musia reagovať na systémové problémy, ktoré sú spoločným menovateľom sociálnej a environmentálnej devastácie a ich kampane musia prepájať rôzne prístupy ochranárskych, ľudskoprávnych aj sociálnych organizácií.

Diskusie vnútri siete počas summitu ukázali, ako sa zmenil profil Priateľov Zeme po tom, ako v ich narastajúcom členstve začali nadobúdať prevahu skupiny z Juhu. Nové organizácie z Latinskej Ameriky, Ázie, Tichomoria a Afriky úzko spolupracujú s komunitami, ktoré sú často existenčne poškodzované rastúcim materiálnym konzumom na Severe. Tieto organizácie prinášali do federácie svoj pohľad na medzinárodné procesy a stratégie smerujúce k udržateľnému rozvoju. Po náročnom trojročnom procese strategického plánovania Priatelia Zeme sformulovali svoju novú predstavu o poslaní a hodnotách siete.

Najdôležitejší princíp Priateľov Zeme je spolupráca a solidarita so sociálnymi hnutiami a s ľuďmi, ktorí najviac pociťujú dôsledky neudržateľného rozvoja. Predpokladom takej spolupráce je správne pochopenie lokálnych zápasov. K novým výzvam patrí neudržateľná spotreba svetových zdrojov, dôsledky postupujúcej destabilizácie klímy a priemyselná výroba potravín, ktorá spôsobuje hlad, ohrozuje zdravie a ničí životné prostredie. Práve im sa Priatelia Zeme a ich členské skupiny snažia čeliť. S vedomím toho, že lepší svet je možný.

Search