24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Klimatická Aliancia bilancuje prvý rok činnosti na Slovensku

Klimatická Aliancia (KA) začína pôsobiť aj na Slovensku, a to vďaka trojročnému trilaterálnemu projektu „Dajme šancu slnku“, ktorý koordinujú Priatelia Zeme-CEPA. Ich aktivity sa doteraz sústredili predovšetkým na komunikáciu so školami, v nasledujúcom období sa zamerajú na samosprávy.

V rámci projektu „Dajme šancu Slnku“ bolo do dnešného dňa realizovaných 18 seminárov „Klíma bez hraníc“, ktorých sa zúčastnilo 442 pedagógov základných a stredných škôl a 13 iných verejných podujatí pre 268 účastníkov. Vďaka aktívnej činnosti Priateľov Zeme – CEPA a intenzívnemu prednáškovému turné vstúpilo zatiaľ do KA 34 slovenských škôl. Vyjadrili tým svoj záujem triediť odpad, šetriť energie a zahrnúť do vyučovacieho programu témy súvisiace s klímou.

Počas februárového workshopu „Klimatická Aliancia ako výzva pre samosprávy a školy“ v Banskej Bystrici prevzalo prvých 27 z nich certifikát pridruženého člena KA. Školy sú od tejto chvíle oprávnené používať logo „Múdre hlavy v Klimatickej Aliancii“.“Byť členom KA má pre školy význam z hľadiska rozvoja lokálnych dobrovoľníckych aktivít, ako aj ich zapojenia sa do medzinárodnej spolupráce,“ hovorí Ivana Jaššová, koordinátorka projektu „Dajme šancu Slnku“.

V súčasnosti sú na rade samosprávy. Začína sa cyklus celoslovenských prednášok, na ktorých dostanú predstavitelia obcí a miest podrobné informácie o výhodách členstva v KA. Priatelia Zeme-CEPA plánujú do konca projektu zriadiť kanceláriu KA na Slovensku, ktorá by mala svojim členom poskytovať informačný servis a v prípade záujmu sprostredkovať partnerov pre prípravu rôznych projektov.

KA združuje mestá, obce, školy a mimovládne organizácie v 17 európskych štátoch, ktorých spoločným záujmom je ochrana svetovej klímy. Jej členmi sú popri malých vidieckych obciach a mestách aj európske veľkomestá ako Barcelona, Berlín, či Viedeň. Celkovo činí počet obyvateľov žijúcich v členských mestách KA približne 50 miliónov. Ivana Jaššová vysvetľuje: „Členstvo v KA je prestížnou značkou využiteľnou napríklad pri uchádzaní sa o finančné prostriedky z rôznych fondov EÚ a štátnych podporných programov. Samosprávy v KA sú zároveň úzko prepojené výmenou informácií, skúseností a know – how.“

Hlavnými nástrojmi na ochranu klímy na úrovni samospráv je podpora energetických úspor, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ekologické poľnohospodárstvo a doprava šetrná k životnému prostrediu. „Preto je naším cieľom propagovať a iniciovať aktivity, ktoré povedú k šetreniu energiami, separácii odpadov, udržateľnému rozvoju obnoviteľných zdrojov energie a podobne,“ uzatvára Ivana Jaššová.


Bližšie informácie:
Ivana Jaššová, koordinátorka projektu Dajme šancu Slnku, Tel.: 02/ 52 96 29 29, email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Rudolf Pado, lektor projektu Dajme šancu Slnku, Tel.: 0903 028 364, email: oztatryTáto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Search