Priatelia Zeme-CEPA dnes zverejnili prípadovú štúdiu, ktorá poukazuje na nedostatky pri príprave a schvaľovaní projektov budovania vodárenskej infraštruktúry.
V projektoch zameraných na budovanie kanalizácií sa ako hlavné ukazovatele používa dĺžka vybudovaných a modernizovaných stok, objem výkopových prác, či veľkosť plochy opravených ciest. Pritom hlavným cieľom týchto projektov by malo byť pripojenie obyvateľov na kanalizáciu a zabezpečiť tak čistenie odpadových vôd tak, ako sa k tomu zaviazala Slovenská republika pri vstupe do Európskej únie. Vo väčšine projektov však počet pripojených obyvateľov nie je záväzným ukazovateľom.
Podľa podmienok, ktoré Slovensko vyjednalo s Európskou komisiou, majú všetky sídla s počtom ekvivalentných obyvateľov nad 10 000 vyhovovať legislatíve o čistení komunálnych odpadových vôd do konca roku 2010 a všetky aglomerácie s počtom ekvivalentných obyvateľov medzi 2000 a 10 000 musia byť v súlade so smernicou do 31.decembra 2015. V prípade, že Slovensko tieto záväzky nesplní, hrozí mu pokuta 725-tisíc eur plus denné penále 870 až 52 200 eur.
„Ak sa aj naďalej bude pri schvaľovaní projektov budovania kanalizácií a čistiarní odpadových vôd hľadieť viac na objem stavebných prác než na požadované výsledky projektov, môže sa stať, že peniaze z európskych fondov síce vyčerpáme, ale cieľ, na ktoré sú určené nesplníme“, hovorí Roman Havlíček, programový koordinátor Priateľov Zeme-CEPA pre európske fondy. „Keby Slovensko z tohto dôvodu nesplnilo svoje záväzky v oblasti čistenia odpadových vôd, bude to predovšetkým chyba politikov, ktorí dlhodobo túto oblasť zanedbávali“, dodáva R. Havlíček.
Priatelia Zeme-CEPA zaslali tento dokument ministerstvu výstavby a ministerstvu životného prostredia aj Európskej komisii. „Očakávame, že slovenské aj bruselské orgány na naše odporúčania zareagujú“ uzatvára R. Havlíček.
Prípadová štúdia je zverejnená na adrese http://www.priateliazeme.sk/cepa/eufondy/Pripadova_studia_VVS_Kosice.pdf.