V utorok 27.2. sa v Bratislave začali oficiálne rokovania medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou o Národnom strategickom referenčnom rámci (NSRR) – základnom dokumente, ktorý stanovuje priority pre rozhodovanie o fondoch Európskej únie (EÚ) na Slovensku v rokoch 2007 až 2013.
Medzi problémami, ktoré Európska komisia na rokovaní spomenula, boli otázky podpory pre marginalizované rómske komunity ako aj presunu kompetencií v rozhodovaní o fondoch EÚ na regionálne samosprávy. Zo stanoviska k NSRR, ktoré predložili zástupcovia Európskej komisie, vyplynulo, že Európska komisia má na niektoré časti NSRR podobný názor ako mimovládne organizácie (MVO). Ide predovšetkým o navýšenie financií pre oblasť životného prostredia, zdôraznenie dôležitosti verejnej dopravy, či posilnenie významu obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sa napriek úsiliu platforiem MVO a nezávislého občianskeho monitorovacieho tímu nepodarilo v diskusii so slovenskými ministerstvami presadiť.
Členovia nezávislého monitorovacieho tímu aj zástupcovia platforiem MVO sa už viac ako dva roky zapájajú do tvorby týchto programových dokumentov s cieľom dosiahnuť spravodlivé rozdelenie prostriedkov tak, aby smerovali najmä k podpore zaostávajúcich regiónov a skupín obyvateľov a k rozvoju, ktorý bude rešpektovať princípy trvalej udržateľnosti.
„Ak má Európska komisia na niektoré časti NSRR podobné názory ako mimovládne organizácie, je šanca, že naše pripomienky, ktoré boli doposiaľ odmietané, by mohli byť prijaté“, hovorí Roman Havlíček, koordinátor nezávislého monitorovacieho tímu z organizácie Priatelia Zeme-CEPA.
Slovenská strana by mala teraz vypracovať odpovede k stanovisku Európskej komisie a rokovania by mali byť ukončené do júna 2007. MVO budú prostredníctvom nezávislého monitorovacieho tímu naďalej tieto rokovania sledovať.