Privatizácia vodárenských služieb nerieši problémy, s ktorými sa boria vodárenské spoločnosti na Slovensku; vyplynulo to z prezentácií na seminári k privatizácii vodárenských služieb, ktorý usporiadali Priatelia Zeme-CEPA v pondelok 13. novembra v Bratislave.
Prednášajúci na konkrétnych prípadoch zo zahraničia upozornili na to, že tvrdenia o vyššej efektivite a kvalitnejších službách súkromných prevádzkovateľov vodární nie sú ničím podložené. Emanuele Lobina z výskumnej jednotky Public Services International Research Unit pri Greenwichskej univerzite hovoril o tom, aký mala privatizácia dopad vo francúzskom Grenobli. Jeho príspevok názorne ukázal, že počas obdobia, keď v Grenobli zabezpečovala prevádzku dcérska spoločnosť firmy Suez – Lyonnaise des Eaux, stagnovali investície do rozvoja vodovodov a kanalizácií, pričom ceny za vodu výrazne rástli. Keď samospráva opäť prevzala kontrolu nad vodárňami, ceny klesli a investície vzrástli. Spoločnosť Suez – Lyonnaise des Eaux na Slovensku ovláda prevádzku Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti.
V prednáške Oliviera Hoedemana z Amsterdamského Transnational Institute boli zaujímavé informácie o tom, ako obyvatelia Brazílskeho Porto Allegre presadili taký model rozhodovania o vodárenských službách, ktorý zapája spotrebiteľov do diskusie.
„Z informácií, ktoré na seminári odzneli, je zrejmé, že v tých krajinách, kde v minulosti odovzdali prevádzku vodárenských podnikov súkromným firmám, dnes silnie trend smerujúci k opätovnému prevzatiu kontroly verejnou správou,“ hovorí Roman Havlíček, programový koordinátor Priateľov Zeme-CEPA. „Dôvody sú jednoznačné – súkromní prevádzkovatelia nedokázali splniť očakávania vyššej efektivity, lepšej kvality služieb či investícií do infraštruktúry,“ dodáva Havlíček.
Nedávna privatizácia vodárenských služieb v Banskej Bystrici a Poprade je naďalej obklopená nejasnosťami. Napriek tomu, že Priatelia Zeme-CEPA získali a zverejnili časť privatizačných zmlúv, viaceré dôležité informácie zatiaľ neboli sprístupnené. Ide napríklad o zmluvu o predaji akcií prevádzkových spoločností alebo informáciu o tom, aký majetok vodárenských spoločností a za akých podmienok získala súkromná francúzska spoločnosť Veolia.
Priatelia Zeme-CEPA sa preto naďalej budú usilovať o zverejnenie zostávajúcich dokumentov.