24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Slovensko by malo využiť šancu, ktorú ponúka EÚ pri podpore využívania obnoviteľných zdrojov energie

Strategické zámery EÚ v oblasti energetiky ponúkajú členským štátom jedinečnú príležitosť pri zvyšovaní miery využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE). O tom, či Slovensko túto šancu využije, sa rozhoduje v týchto mesiacoch.

V nadchádzajúcom rozpočtovom období (r. 2007 – 2013) EÚ rozšírila možnosti členským štátom použiť na tento účel nielen štrukturálne fondy, ale po prvýkrát aj prostriedky z Kohézneho fondu. Únia tým sleduje nielen potrebu znižovať závislosť na dovoze primárnych energetických zdrojov, ale aj potrebu posilňovať rozvoj regiónov, zvyšovať zamestnanosť, reštrukturalizovať energetiku zavádzaním inovácií a znižovať emisie skleníkových plynov, ktoré prispievajú k neželaným klimatickým zmenám.

O tom, ako členské štáty využijú štrukturálne fondy a Kohézny fond, rozhodujú predovšetkým ich vlády. Tie v súčasnosti dokončujú návrhy tzv. operačných programov, ktoré stanovia priority pre eurofondy na sedemročné rozpočtové obdobie a určia výšku podpory na ich realizáciu. Finálne návrhy programov už vlády predkladajú Európskej komisii a po ich prekonzultovaní a schválení sa z nich budú môcť začať čerpať prostriedky.

Na Slovensku ešte nie sú návrhy operačných programov dokončené Nová vláda, ktorá vzišla z posledných parlamentných volieb, totiž oznámila zmeny v dokumentoch, ktoré pripravila jej predchodkyňa. „Revízia narýchlo pripravených návrhov operačných programov by mohla otvoriť cestu k posilneniu podpory pre OZE,“ hovorí Juraj Zamkovský, ktorý vo Výbore pre štrukturálne fondy a Kohézny fond zastupuje mimovládny sektor.

Podľa neho by Slovensko mohlo nasledovať dobrý príklad našich západných susedov. „Zatiaľ čo v doterajších slovenských návrhoch sa podpora pre OZE objavuje iba na úrovni dvoch opatrení v dvoch operačných programoch (pre životné prostredie a pre znalostnú ekonomiku), česká vláda im priznala vyššiu úroveň. To môže predznamenať aj rozdiel v rozsahu a výške budúcej podpory pre OZE na Slovensku a v Čechách“, konštatuje Zamkovský.

Český návrh operačného programu pre životné prostredie pre obdobie 2007 – 2013 z októbra 2006 vymedzuje pre OZE a zvyšovanie energetickej účinnosti verejnú podporu vo výške takmer 792 mil. EUR (približne 29 miliárd Sk). Podporu budú môcť využívať samosprávy mimovládne organizácie, štátne podniky a dokonca aj fyzické osoby. Na tento účel bola vytvorená osobitná priorita, z ktorej sa budú financovať viaceré opatrenia. Podobne pristúpila česká vláda aj k príprave operačného programu pre podnikanie a inovácie. Aj tento program obsahuje osobitnú prioritu „Efektívne energie“, v rámci ktorej sa podpora sústredí na úspory energie a procesov spojených s výrobou, premenou a využívaním obnoviteľných aj druhotných zdrojov energie (nie však spaľovní odpadov). Verejná podpora v objeme vyše 143 mil. EUR (vyše 5 miliárd Sk) bude smerovať k malým a stredným podnikateľom, výnimočne aj veľkým podnikom. V oboch prípadoch budú môcť české projekty získať z verejných zdrojov (európskych a národných) podporu do výšky 85 %, zvyšných 15 % bude potrebné doplniť z iných zdrojov.

Slovenská vláda pri finalizácii operačných programov ešte môže rozšíriť podporu pre OZE. Doterajšie skúsenosti potvrdzujú záujem o tento typ projektov na Slovensku. Vývoj nasvedčuje tomu, že význam OZE bude ďalej narastať, a to nielen vzhľadom k rastúcim cenám fosílnych palív, ale aj vzhľadom k sprísňujúcej sa politike EÚ na ochranu klímy. Okrem toho, OZE sa môžu stať významným prvkom rozvoja zaostávajúcich vidieckych a horských regiónov, ktoré majú najväčší potenciál obnoviteľných zdrojov. Opakovane na to upozornili aj predstavitelia inštitúcií EÚ počas uplynulého Európskeho týždňa regiónov a miest v Bruseli.


Bližšie informácie:
Juraj Zamkovský, tel/fax: 048 – 4193 718, e-mail: zamkovsky[zavináč]changenet.sk


Súvisiace dokumenty:

Podpora prieniku obnoviteľných zdrojov energie na trh v programovacom období 2007 – 2013

Search