24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Priatelia Zeme vyzvali Európsku investičnú banku, aby dodržiavala vlastné pravidlá

Slovenská vláda pravdepodobne porušila dohodu o financovaní projektu výstavby diaľnice D1 v úseku Sverepec – Vrtižer. Európska investičná banka by preto podľa Priateľov Zeme-CEPA mala pozastaviť financovanie projektu výstavby. Konštatujú to v liste, ktorý spolu so sieťou CEE Bankwatch Network poslali prezidentovi banky Philippovi Maystadtovi.

Slovensko podpísalo 22. júna 2006 dohodu s Európskou investičnou bankou o financovaní projektu výstavby diaľnice D1 v úseku Sverepec – Vrtižer. Banka sa zaviazala poskytnúť úver vo výške 50 miliónov eur. Priatelia Zeme-CEPA ju v tejto súvislosti informovali o dvoch zásadných problémoch.

Prvým problémom je, že sa má diaľnica stavať podľa variantu, ktorý ministerstvo životného prostredia vôbec neuvádzalo medzi odporúčanými a ktorý je z hľadiska životného prostredia v mnohých ohľadoch dokonca horší ako súčasná situácia.

Mimovládne organizácie nie sú proti výstavbe diaľnice, namietajú však, že pri tom nesmie dochádzať k porušovaniu zákonov a práv občanov. „Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie – tzv. EIA – sa v tomto prípade zmenil na frašku. Stavebný úrad odporúčania totiž zohľadnil len čisto formálne,“ poznamenáva Juraj Smatana z občianskeho združenia Diaľnica a príroda v Považskej Bystrici.

Európska investičná banka deklaruje, že financuje projekty, ktoré podporujú environmentálnu politiku EÚ a sú v súlade s environmentálnymi normami EÚ aj členských krajín. Zaväzuje sa tiež, že bude rešpektovať Smernicu o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Priatelia Zeme-CEPA banku upozorňujú, že projekt výstavby diaľnice, ktorý podporila, tieto zásady porušuje.

Druhým problémom projektu je prebiehajúci súdny spor o nezákonnosti územného rozhodnutia o výstavbe diaľnice. Občianske združenia a občania v Považskej Bystrici namietajú, že bolo vydané v rozpore so zákonom. Upozorňujú, že rozhodnutie je v konflikte s územným plánom Trenčianskeho kraja. Diaľnica má navyše prechádzať husto obývanou časťou Považskej Bystrice a výrazne zvýšiť hladinu hluku a znečistenia ovzdušia. Jej výstavba si tiež vyžiada vyvlastnenie rodinných domov. Cena bytov a ostatných nehnuteľností v okolí diaľnice prudko poklesne, no projekt nepočíta so žiadnym odškodnením, ktoré by ich majiteľom vyrovnalo spôsobenú stratu. Predmetom žaloby je aj porušenie zákona o EIA.

Krajský stavebný úrad žiadnu z týchto skutočností nevzal na vedomie, čo občanov a združenia viedlo k rozhodnutiu podať žalobu. Po tom, čo súd v Trenčíne dospel k záveru, že zákon nebol porušený, sa odvolali na Najvyšší súd.

Informácie o súdnom konaní by EIB mala zverejniť na svojej web-stránke. „Doposiaľ sa tak nestalo. Slovenská vláda už v minulosti informáciu o súdnom konaní zatajila pred Európskou komisiou, napriek tomu, že ju žiada o podporu projektu z Kohézneho fondu EÚ. Predpokladáme teda, že tieto informácie nemá ani Európska investičná banka. Vyzývame ju preto, aby dovtedy, kým nebude zohľadnená EIA, pozastavila všetky finančné operácie súvisiace s projektom," hovorí Ivan Lesay, slovenský koordinátor siete CEE Bankwatch Network. Banka tak môže urobiť, pretože Slovenská republika pravdepodobne porušila dohodu, ktorá ju zaväzuje okamžite informovať o prípadných súdnych sporoch.

Text listu Európskej investičnej banke nájdte v prílohe.

Search