Vláda tento týždeň avizovala, že nechystá privatizáciu Železničnej spoločnosti Cargo. Na riziká predaja železníc upozornili už v roku 2002 Priatelia Zeme-CEPA. Poukázali vtedy na príklad privatizácie vo Veľkej Británii, ktorá viedla k zníženiu kvality dopravy.
K privatizácii železničnej dopravy došlo v Británii počas vlády Johna Majora. Znamenala rozbitie celonárodnej železničnej siete do viac ako sto spoločností. Britskí konzervatívci nedávno priznali, že šlo o chybu, ktorá dnes predstavuje záťaž pre cestujúcich aj daňovníkov a ktorá brzdí rozvoj železníc. Denník The Guardian v tejto súvislosti cituje konzervatívneho tieňového ministra dopravy Chrisa Graylinga. „Myslíme si, že oddelenie infraštruktúry od prevádzky prispelo k rastu nákladov, a tak aj cestovného. Do rozhodovania je zapojené príliš veľké množstvo ľudí a organizácií.“ Výsledkom je tažkopádne a netransparentné riadenie, dodáva Grayling.
Priatelia Zeme-CEPA momentálne pripravujú aktualizovanú publikáciu o privatizácii železníc vo Veľkej Británii. Zaznamenávajú v nej dopady privatizácie na kvalitu služieb a prinášajú informácie o úsilí vlády o získanie kontroly nad sprivatizovanými železnicami. Hlavnou črtou britskej privatizácie bolo oddelenie infraštruktúry, vrátane staníc a tratí, od vlakovej prevádzky. Konzervatívci, ktorí tieto zmeny zaviedli, dnes priznávajú, že takéto rozdelenie bolo chybou a že viedlo k výraznému zvýšeniu cestovného. Úseky, ktoré boli pred privatizáciou ziskové, dnes fungujú vďaka štátnym dotáciám.
V osemdesiatych rokoch sa z predaja cestovných lístkov financovalo 76 percent nákladov na prevádzku štátnej železnice. V privatizovaných železniciach pokryje predaj cestovného podľa vlaňajších údajov len 42 percent nákladov, a to aj napriek tomu, že cestovné rastie.
„Privatizácia britských železníc je príkladom, kam môže viesť neopodstatnené presvedčenie, že súkromný prevádzkovatelia budú automaticky poskytovať lepšie služby a že konkurencia povedie ku kvalitnejšej doprave,“ poznamenáva Juraj Zamkovský z Priateľov Zeme-CEPA. Britská privatizácia však tieto očakávania nenaplnila a paradoxne viedla k nárastu dotácií do železničnej dopravy z verejných zdrojov.
Modelov privatizácie železníc môže byť viac. Predchádzajúca vláda napríklad podporovala privatizáciu spoločnosti Cargo. Výsledok však býva spravidla podobný: korporácie získajú kontrolu nad infraštruktúru či službami a ich prioritou je zisk, nie zabezpečenie verejných služieb, ktorých kvalita klesá.