Európska investičná banka (EIB) napriek novej informačnej politike nesprístupnila Priateľom Zeme-CEPA informácie. Hoci ide o peniaze členských štátov EÚ – teda verejné zdroje –, organizácia sa od banky nedozvie, na čo bude slúžiť úver, ktorý poskytla spoločnosti Volkswagen.
Nové zásady politiky v oblasti sprístupňovania informácií verejnosti prijala EIB krátko pred Veľkou nocou. Novelizácia je výsledkom dlhého procesu konzultácií s mimovládnymi organizáciami (MVO) a viacerými poslancami Európskeho parlamentu, ktorí v minulosti kritizovali netransparentnosť tejto inštitúcie. Správna rada EIB dokument schválila 28. marca a zamestnanci banky sa ním už riadia.
Jednou z prvých organizácií, ktoré otestovali fungovanie novej informačnej politiky sú Priatelia Zeme-CEPA. Od banky žiadali informácie o dvoch projektoch pre bratislavský Volkswagen, pre ktoré banka nedávno schválila úverovú podporu. „EIB nám, tak ako po minulé roky, o projektoch Volkswagenu nesprístupnila absolútne žiadne informácie. Novinkou je len to, že banka zmenila paragrafy internej politiky, na ktoré sa v negatívnom rozhodnutí odvoláva. Verejnosť sa tak stále nedozvie, na čo budú slúžiť verejné zdroje, ktoré banka tejto súkromnej spoločnosti poskytla. Je potešiteľné, že majú smerovať najmä do rozvoja výskumu a vývoja, teda do podnikateľských aktivít s vysokou pridanou hodnotou, ale súčasne nevidíme dôvod prečo si Volkswagen nemohol úver na tento projekt zabezpečiť na finančných trhoch,“ povedal Peter Mihók, koordinátor CEE Bankwatch Network na Slovensku.
Medzinárodná sieť mimovládnych organizácií CEE Bankwatch Network, ktorá bola iniciátorom kampane za väčšiu transparentnosť EIB, schválený dokument privítala. Upozornila však, že banka zamietla viaceré dôležité požiadavky MVO.
Slovenský člen CEE Bankwatch Network Priatelia Zeme-CEPA sleduje projekty EIB vo verejnom sektore na Slovensku. Koncom marca tohto roka poslali sťažnosť Ombudsmanovi EÚ v súvislosti s utajovaním úverovej zmluvy so Železnicami Slovenskej republiky. Banka v tomto prípade podmienila poskytnutie financií aj požiadavkou zrušenia osobnej dopravy na všetkých regionálnych tratiach. „K úverovým zmluvám s EIB na verejné projekty má verejnosť prístup iba preto, že na Slovensku máme dobrý zákon o slobode informácií. Je paradoxné, že znenia zmlúv, ktoré sú voľne k dispozícii na internetovej stránke ministerstva financií a úradu vlády, EIB stále odmieta sprístupniť. EIB stále vysoko zaostáva za bežnými štandardmi transparentnosti verejných inštitúcií na Slovensku, čo pre verejnú inštitúciu EÚ nie je dobrou vizitkou,“ poznamenal Mihók.