24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Ministerstvo hospodárstva ani po roku nezverejnilo informácie o podpore pre investorov

Pred takmer rokom Najvyšší súd rozhodol, že Ministerstvo hospodárstva SR konalo protizákonne, keď bez odôvodnenia odmietlo sprístupniť informácie o podpore pre investorov. Išlo o informácie týkajúce sa investičných zmlúv s PSA a KIA-Hyundai ako aj ďalších dokumentov. Ich zverejnenie žiadali Priatelia Zeme-CEPA. Hoci počas roka došlo k výmene ministra, staré praktiky ostali – ministerstvo stále utajuje informácie, ktoré by mali byť verejné.

„Postup ministerstva by sa dal charakterizovať ako vedomé porušovanie zákona. Ani v jednom z prípadov nezverejnilo všetky dôležité informácie o štátnej podpore a na následné odvolanie jednoducho nereagovalo, čím vedome porušilo zákon. Zdá sa, že aj po výmene Pavla Ruska Jirkom Malchárkom prevládajú na ministerstve hospodárstva staré praktiky,“ uviedol právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia.

Priatelia Zeme-CEPA žiadajú o informácie o investičných stimuloch pre dvanásť spoločností1, o štatúte významnej investície spoločnosti Whirlpool a o zmluvách s KIA-Hyundai a PSA Peugeot Citroën. Najvyšší súd vlani v sérii rozsudkov rozhodol, že ministerstvo hospodárstva v minulosti konalo protizákonne, keď bez dostatočného zdôvodnenia odmietlo požadované informácie zverejniť. Hoci od rozsudkov uplynul takmer rok, Priatelia Zeme-CEPA informácie o podpore zahraničných investícií stále nemajú. Pracovnícii ministerstva, vrátane hovorcu, doposiaľ neustále deklarovali, že na zverejnení sa intenzívne pracuje. Ministerstvo v lete 2005 v úradnom liste sľubovalo, že informácie budú zverejnené po letnej dovolenke, čo sa však doteraz nestalo.

Organizácia informácie žiada preto, lebo pripravuje prehľad o objeme a charaktere zvýhodnení, ktoré od vlády získali zahraniční investori. „Údaje chceme porovnať s informáciami o podpore domácich malých a stredných podnikateľov. Ani v prípade týchto informácií však ministerstvo hospodárstva a slovenská agentúra pre cestovný ruch neposkytli všetky informácie, ktoré majú k dispozícii. Napriek tomu, že sme sa odvolali, nedostali sme v zákonom stanovenej lehote žiadne rozhodnutie. Podali sme preto žalobu pre porušenie zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ vysvetľuje Roman Havlíček z Priateľov Zeme-CEPA.

Vláda podporu zahraničných investícií odôvodňuje rastom zamestnanosti, prísunom nových technológií či prínosmi pre vedu a výskum. Keďže ide o nemalé verejné prostriedky, je namieste pokúsiť sa o vyhodnotenie, či sa tieto očakávania splnili v praxi. „Realita je, žiaľ, často celkom odlišná od sľubov, ktorými politici a úradníci pri rozhodovaní o dotáciách a poklopkávaní po základných kameňoch nešetrili. Maďarské ministerstvo hospodárstva si pred časom dalo vypracovať štúdiu, podľa ktorej sa očakávania, že investície do priemyselných parkov prinesú rozvoj technológií a pomôžu aj miestnym firmám, vôbec nesplnili. Neuskutočnil sa nijaký transfer know-how a dôvod, pre ktorý sa zahraničné firmy dočasne usídlili v priemyselných parkoch, bola lacná pracovná sila a pripravená infraštruktúra, do ktorej nemuseli investovať ani forint,“ uzatvára Havlíček.


1 Ide o stimuly pre firmy: Bloomsbury Pacific Slovakia, Ecco Slovakia, Matador Púchov, Neusiedler SCP, PSL, Gabor, Leoni Autokabel Slovakia, Hella Slovakia Signal – Lighting, Kappa, Johns Manville Slovakia, Fermas, Vetropack Nemšová.

Search