Hrozí, že miliardy eur z eurofondov budú použité na kontroverzné projekty v nových členských krajinách. Vyplýva to z výsledkov projektu, ktorý zverejnili Priatelia Zeme a sieť CEE Bankwatch Network. Ide o mapu zaznamenávajúcu 22 projektov, ktoré buď poškodzujú životné prostredie, sú právne sporné, alebo majú negatívne dopady na sociálnu situáciu. Celkové náklady na ne predstavujú šesť miliárd eur.
V nasledujúcom období rokov 2007 až 2013 pôjde z fondov EÚ do nových členských štátov až 157 miliárd eur. Cieľom kohéznej politiky, ktorú by mali financovať, je vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Zverejnená mapa však upozorňuje na riziko, že tento cieľ ostane nenaplnený. Škodlivé projekty, ktoré zachytáva, sú zatiaľ v štádiu plánovania, takže by im bolo možné predísť.
Zo Slovenska mapa spomína projekt spaľovne nebezpečných odpadov pre podnik Petrochema Dubová, ktorú presadzuje Banskobystrický kraj. „Petrochema Dubová sa prostredníctvom politického vplyvu a kontaktov vo vedení samosprávy kraja usiluje vybudovať spaľovňu a financovať ju aj z fondov EÚ. Podnik, ani úrady nezvažovali nespaľovacie alternatívy a do prípravy projektu spaľovne sa pustili bez analýzy, ktorá by jej nevyhnutnosť potvrdila,“ konštatujú autori. Dodávajú, že firma a kraj presadzujú spaľovňu napriek tomu, že ju už odmietli obyvatelia aj samospráva v Nemeckej, Hliníku nad Hronom, Tornali a nedávno aj Rimavskej Sobote.
Mapa nazvaná „Fondy EÚ v strednej a východnej Európe: Kohézia či kolízia?“ uvádza aj prípad rýchlostnej komunikácie R1 v úseku Žiar nad Hronom. Občania namietajú proti navrhovanej trase, ktorá má prechádzať južnými časťami mesta v blízkosti barokového parku a odseknúť mesto od Hrona. Občania proti takémuto návrhu namietajú už viac ako päť rokov. Upozorňovali tiež, že pri vydaní rozhodnutia o umiestnení stavby úrady porušili zákon o posudzovaní vplyvov projektu na životné prostredie. Najvyšší súd im dal v septembri 2005 za pravdu. Projekt má byť spolufinancovaný z Kohézneho fondu EÚ.
Ďalším príkladom zo Slovenska je vodné dielo Slatinka. Investor sa usiluje vybudovať vodné dielo a zatopiť tak historickú obec Slatinka, ale aj cenné prírodné lokality, ktoré majú hodnotu prírodných rezervácií. Dôvody pre takýto projekt investor v posledných rokoch niekoľkokrát menil. Posledným bola potreba slúžiť ako chladiace zariadenie pre atómovú elektráreň v Mochovciach, ktorá je od Slatinky vzdialená viac ako 100 km.
„Naša mapa ukazuje nezrovnalosti medzi cieľmi kohéznej politiky EÚ a jej výsledkami. Mnohé z týchto projektov sú jednoducho zbytočné a spravidla voči nim existujú lepšie alternatívy. Eurofondy sú nástrojom na podporu chudobnejších regiónov Európy. Členské štáty by však mali posilniť zákony o posudzovaní vplyvov projektov na životné prostredie tak, aby boli miliardy peňazí daňovníkov EÚ investované do udržateľnej budúcnosti pre strednú a východnú Európu,“ poznamenal Martin Konečný z európskych Priateľov Zeme.
Mapa so zlými projektami, ktoré sa uchádzajú o podporu z fondov EÚ, je zverejnená na:
http://www.bankwatch.org/billions