Priatelia Zeme a Greenpeace predložili ministerstvu životného prostredia pripomienky k projektu ťažby zlata v Kremnici. Využili tak zákonnú možnosť zapojiť sa do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Organizácie zásadne nesúhlasia so zámerom obnoviť ťažbu zlatých a strieborných rúd v lokalite Šturec, pri meste Kremnica povrchovým spôsobom a za použitia jedovatého kyanidu sodného. Zámer kanadskej spoločnosti Tournigan Gold Corporation podľa názoru ochranárov nespĺňa všetky predpoklady požadované zákonom.
„V predloženom zámere ťažby chýba obrovské množstvo dôležitých informácií potrebných na objektívne posúdenie možných vplyvov projektu na životné prostredie. Množstvo nejasností a nepresností je také veľké, že sme presvedčení, že predložený zámer nespĺňa zákonné predpoklady požadované pre hodnotenie v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie – tzv. EIA. Aj z toho mála, čo sme si mali možnosť preštudovať, je ale jasné, že zámer kanadskej spoločnosti Tournigan Gold Corporation predstavuje významné riziko pre životné prostredie v meste Kremnica i celom priľahlom regióne,“ vyhlásila Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace.
Zo zámeru napríklad vôbec nie je jasné, akým spôsobom sa bude na banskom diele nakladať s nebezpečným kyanidom sodným. Kvôli chýbajúcim údajom nie je možné posúdiť spôsob a bezpečnosť transportu chemikálií na miesto ťažby, ich uskladnenie ani ďalšie ochranné opatrenia, ktoré majú byť použité, aby nedošlo k únikom a ich negatívnym dopadom na životné prostredie. Zástupcovia mimovládnych organizácií tvrdia, že bez takýchto zásadných údajov možno zámer pripomienkovať a posudzovať len teoreticky a v celkovo nedostatočnej miere.
Priatelia Zeme odmietajú zámer ťažby zlata nielen pre jeho dopady na životné prostredie v Kremnici a okolí, ale aj kvôli dôsledkom možnej havárie. „Firma sa v dokumentácii, ktorú predložila na posudzovanie, snaží bagatelizovať dopady možnej havárie. Doteraz neposkytla žiadne konkrétne informácie o tom, ako si predstavuje technické riešenie a zabezpečenie svojej prevádzky tak, aby prípadné spôsobené škody boli čo najmenšie. To je pre nás signál, ako seriózne to myslí s ochranou životného prostredia pred dôsledkami svojej činnosti. Keďže sa podľa zákona musia hodnotiť aj dopady prípadnej havárie, požadujeme tiež posúdenie cezhraničných vplyvov ťažby a spracovania zlatej rudy v Kremnici.“ uviedol Roman Havlíček z Priateľov Zeme.
Priatelia Zeme i Greenpeace zároveň vyjadrili podporu mestu Kremnica i miestnym občianskym iniciatívam, ktoré nesúhlasia s plánovanou ťažbou zlata v lokalite Šturec pri Kremnici.
Pripomienky k zámeru „Zlatý projekt Kremnica“, predloženému navrhovateľom Kremnica GOLD, a.s. nájdete v prílohe.