24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Korporácie dnes dostali „ocenenia“ za svoje nezodpovedné správanie

Pri príležitosti zahájenia Svetového ekonomického fóra v Davose udelila dnes koalícia mimovládnych organizácií „Občianske oko v Davose“ anti-ceny pre nezodpovedné korporácie.

Ceny sú udeľované v troch kategóriách: životné prostredie, daňové povinnosti a sociálne práva. Organizátori – švajčiarski Priatelia Zeme a Bernská deklarácia – už od roku 2000 poukazujú na dôsledky činnosti nadnárodných korporácií, ktoré sa tiež zúčastňujú ekonomického fóra.

„Pri pohľade na profil nominovaných firiem je zrejmé, že dobrovoľné záväzky firiem a kódexy podnikania jednoducho nefungujú. Preto silnie volanie občianskej spoločnosti po prísnejších záväzných pravidlách najmä v oblasti životného prostredia a sociálnych práv, ktoré by korporácie museli rešpektovať,“ uviedol Roman Havlíček z Priateľov Zeme-CEPA. Cieľom cien je pripomenúť, že aj v globalizovanom svete je nutné rešpektovať ľudské a environmentálne práva.

Víťazom v kategórii životné prostredie sa stal ropný gigant Chevron. Viac ako tridsať rokov ťaží ropu v Ekvádore v oblasti rieky Amazon. Kvôli používaniu nekvalitnej technológie v rokoch 1964 až 1992 kontaminoval veľkú časť pôvodného pralesa, v dôsledku čoho dodnes trpia jeho pôvodní obyvatelia. Spoločnosť však odmieta postihnuté oblasti vyčistiť.

Anti-cenu v oblasti daňových povinností si odnáša Citigroup. Dôvodom je činnosť jej dcérskej spoločnosti Citibank. Už niekoľko rokov pomáha jednotlivcom, korporáciám, ale aj skorumpovaným diktátorom vyhnúť sa plneniu daňových povinností a investovať peniaze v zahraničí. Banka napríklad od roku 1988 poskytovala služby rodine nigérijského diktátora Saniho Abacha a je spájaná aj s počiatkom argentínskej krízy v roku 2001.

Za porušovanie sociálnych práv, ku ktorým dochádza v subdodávateľských továrňach v Číne získala cenu Walt Disney Company. Výrobcovia, ktorí jej dodávajú hračky, nútia ľudí pracovať 10 až 13 hodín denne, pričom ich hodinová mzda sa pohybuje medzi 33 a 41 centami. Nemajú nárok na sociálne dávky ani iné práva zamestnancov. Spoločnosť za to odmieta prevziať zodpovednosť a dohliadnuť, aby výrobky, ktorými je známa po celom svete, neboli vyrábané v otrockých dieľňach.

Tento rok boli prvýkrát udelené aj pozitívne ceny, ktoré získali mexický odborový zväz SNRTE a mimovládne organizácie Germanwatch a FIAN za to, že sa im podarilo predísť nezákonnému zatvoreniu továrne v El Salto po spore so zamestnancami. Vedenie továrne totiž požadovalo, aby súhlasili s 12-hodinovými pracovnými zmenami.

Na vplyv lobistov zastupujúcich nadnárodné korporácie na rokovania o medzinárodnom obchode dnes upozornila aj medzinárodná rozvojová organizácie Action Aid. V štúdii, ktorú zverejnila, uvádza príklady, ako firmy zneužívajú svoju ekonomickú silu na vytváranie pravidiel, ktoré im zabezpečia väčší profit. Cenou za to je však pokračujúce poškodzovanie chudobných krajín. Štúdia obsahuje napríklad informácie o činnosti lobistickej skupiny European Services Forum, ktorá tlačí na liberalizáciu sektora služieb, vrátane turizmu, v rozvojových krajinách. Pri nedávnych rokovaniach WTO si EÚ osvojila práve pozíciu tejto skupiny.

Viac informácií:
http://www.publiceye.ch/en/p10384.html

Search