Federálny súd v Nigérii dnes všetkým spoločnostiam, ktoré ťažia ropu v delte rieky Niger, zakázal pokračovať v spaľovaní nevyužívaných plynov. Ide o prax, ktorou nadnárodné korporácie niekoľko desaťročí ničili životy a prostredie miestnych obyvateľov. Priatelia Zeme rozhodnutie súdu označujú za prelomové.
Komunity žijúce v okolí delty podali v júni 2005 s pomocou Priateľov Zeme žalobu na Nigérijskú ropnú korporáciu, ktorá združuje Shell, Exxon, ChevronTexaco, TotalFinaElf a Agip. Žiadali okamžité zastavenie spaľovania plynov, ktoré sa obyčajne nachádzajú pri ložiskách ropy, avšak ich využitie nie je pre firmy ekonomické. Ide pritom o obrovské objemy zemného plynu.
Súd uznal, že spaľovanie predstavuje porušenie práva miestnej komunity na život a dôstojnosť, ktoré zaručuje nigérijská ústava. Táto prax prispieva k tvorbe skleníkových plynov viac, ako všetky ostatné zdroje v subsaharskej Afrike dohromady a krajinu ročne stojí 2,5 miliardy dolárov. Nigéria je jeden z najchudobnejších štátov, kde až 70% obyvateľov žije z menej ako jedného dolára denne.
K rozhodnutiu súdu prišlo len niekoľko dní po tom, čo si svet pripomenul desiate výročie politicky motivovanej popravy spisovateľa Ken Saro-Wiwa a ďalších ôsmich ľudí. Aktivisti viedli kampaň, ktorou upozorňovali, že ťažba ropy firmou Shell v delte rieky Niger ničí život jej obyvateľom a žiadali nápravu.
„Ide o prvý prípad, kedy súd jednoznačne konštatoval, že Shell, Chevron a ďalšie ropné spoločnosti boli desaťročia zapojené do nelegálnej činnosti. Očakávame, že korporácie budú rozsudok rešpektovať a že spaľovanie ukončia,“ vyhlásil Roman Havlíček, ktorý sa v organizácii Priatelia Zeme venuje aktivitám korporácií.
Publikácia o spaľovaní plynov v delte rieky Niger:
http://www.foei.org/publications/pdfs/gasnigeria.pdf
Správa Priateľov Zeme-Nigéria o praktikách firmy Shell:
http://www.eraction.org/