24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Ako sprístupniť štrukturálne fondy marginalizovaným regiónom a skupinám

Poslaním eurofondov je vyrovnávať sociálne a ekonomické rozdiely medzi regiónmi. Na Slovensku, však zatial prevláda prístup, v rámci ktorého je najdôležitejšie ponúkané fondy vyčerpať bez ohľadu na kvalitu. Priatelia Zeme-CEPA preto do Banskej Bystrice a Košíc pozvali zástupcov regionálnej samosprávy a strešnej servisnej inštitúcie pre neziskový sektor z Walesu.

V oblasti sa totiž už niekoľko rokov z verejných fondov financujú zaujímavé projekty, ktorých cieľom je otvárať vidieckym oblastiam, ekonomicky zaostávajúcim regiónom a marginalizovaným skupinám prístup k štrukturálnym fondom EÚ. Pri implementácii týchto projektov zohrávajú dôležitú úlohu regióny, samosprávy a mimovládne organizácie. Tento prístup sa výrazne líši od spôsobu, akým sa k fondom EÚ pristupuje na Slovensku.

„Základom programov, ktoré na niekoľko rokov dopredu určujú spôsob čerpania eurofondov, sa u nás stala tzv. absorbčná kapacita. Ide o schopnosť vyčerpať fondy, ktoré sa ponúkajú. Neraz je jedno, na čo sa použijú, aj to, akým spôsobom sa rozhoduje. Podľa tejto filozofie platí: čím väčší projekt, tým lepšie. Čím menej nárokov na kvalitu výstupov podporených projektov, tým lepšie sa podarí fondy minúť,“ hovorí výkonný riaditeľ Priateľov Zeme-CEPA Juraj Zamkovský, ktorý zastupuje mimovládne organizácie aj vo Výbore pre štrukturálne fondy. „Štrukturálne fondy nie sú prebytočnými peniazmi, s ktorými EÚ nemá čo robiť a preto ich prideľuje chudobnejším krajinám. Ich poslaním je vyrovnávať ekonomické a sociálne rozdiely medzi regiónmi. V tomto sa máme čo učiť od Walesu,“ dodáva.

Cieľom seminárov, ktoré Priatelia Zeme-CEPA zorganizovali v  spolupráci s banskobystrickým a košickým samosprávnym krajom a nadáciou Friedrich Ebert Stiftung, je informovať, ako sprístupňovať eurofondy tým, pre ktorých sú primárne určené – zaostávajúcim regiónom a marginalizovaným sociálnym skupinám. Manažérka prípravy projektov pre samosprávu v grófstve Carmarthenshire Elid Morrisová a programový manažér Wales Council for Voluntary Action Darren Hollick, na nich prezentujú konkrétne ukážky projektov. Môžu slúžiť ako inšpirácia pre programovanie štrukturálnych fondov na nadchádzajúce obdobie 2007 – 2013.

Prvý seminár sa uskutočnil dnes v Banskej Bystrici. Zúčastnili sa ho zástupcovia štátnej správy, regionálnych a obecných samospráv, rozvojových agentúr a mimovládnych organizácií. Podbobný seminár pripravujú Priatelia Zeme – CEPA na utorok v Košiciach.

Search