Priatelia Zeme počas prvého týždňa klimatickej kampane v uliciach slovenských miest vyzbierali 140 maľovaných panelov. Cieľom podujatia je vyzvať ministrov životného prostredia krajín EÚ, aby urobili konkrétne kroky na zmiernenie človekom spôsobených klimatických zmien.
Do celoeurópskej kampane Priateľov Zeme sa zatiaľ mohli zapojiť obyvatelia Banskej Bystrice, Lučenca a Zvolena. Dnes budú aktivisti zbierať odkazy v Martine (pri Turčianskej Galérii), v utorok sa presunú do Žiliny (na Hlinkovom námestí) a v stredu do Prievidze. „Ľudí najčastejšie zaujímajú praktické informácie o možnostiach úspory energie, ale aj o tom, či takýmto spôsobom naozaj pomôžu niečo zmeniť. Do maľovania odkazov politikom sa najviac zapájali okoloidúci vo veku od 14 do 25 rokov,“ hovorí koordinátor slovenských Priateľov Zeme Štefan Jančo.
Z vyzbieraných panelov organizátori vytvoria počas schôdzky ministrov životného prostredia EÚ 17. októbra v Luxemburgu „uličku“. Panely vystavia aj počas 11. konferencie členských štátov Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy koncom novembra v Montreali. Pôjde o prvé stretnutie krajín, ktoré pristúpili ku Kjótskemu protokolu. Očakáva sa, že sa budú venovať ďalším krokom na znižovanie emisií skleníkových po roku 2012, kedy končí prvé obdobie záväzkov určené Kjótskym protokolom.
Rokovania nasledujú po sérii udalostí, ktoré naznačujú, že ku klimatickým zmenám už dochádza. Priatelia Zeme sú presvedčení, že by sa štáty mali pevne zaviazať k znižovaniu znečistenia, aby predišli katastrofe. Experti očakávajú, že sa k úsiliu časom pripoja aj Spojené štáty, no stane sa tak podľa nich až po tom, čo George W. Bush nebude v úrade prezidenta.
„Nové záväzky by mali industrializovaným krajinám stanovovať také limity, ktoré zaručia, že celosvetová priemerná teplota nestúpne o viac než 2°C. Zo zistení vedcov vyplýva, že ak uvedený limit nemáme prekročiť, musia industrializované krajiny do roku 2020 znížiť emisie aspoň o 30% a do roku 2050 až o 80%,“ poznamenáva Jančo.
K problému klimatických zmien do značnej miery viedlo využívanie fosílnych palív, vďaka čomu súčasné industrializované krajiny dosiahli vysoký stupeň prosperity. Tieto krajiny by dnes preto podľa Priateľov Zeme mali pre nápravu urobiť najviac a mali by začať ako prvé.