24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Vodárenské služby treba otvoriť účinnejšej verejnej kontrole

Priatelia Zeme-CEPA upozorňujú, že možnosti účinnej verejnej kontroly vodárenských služieb sú obmedzené. Ide o nebezpečný paradox, keďže vodárne zabezpečujú služby vo verejnom záujme a voda je základnou podmienkou prežitia. Väčšinou sú navyše financované z verejných zdrojov.

Vodárenské služby na Slovensku trpia dlhodobým zanedbávaním investícií zo strany štátu. V oblasti pitnej vody a čistenia odpadových vôd musí Slovensko do roku 2015 splniť normy EÚ. Odhaduje sa, že si to vyžiada investície v hodnote 130 mld. Sk, pričom väčšina bude práve z verejných fondov.

Organizácia preto navrhla princípy pre plánovanie, rozhodovanie a realizáciu tých projektov v oblasti zásobovania pitnou vodou a nakladania s odpadovými vodami, ktoré sú financované z verejných fondov. Verejná kontrola sa stala naliehavejším problémom po čiastočnej deregulácii a transformácii vodární na mestá a obce. Odporúčania pre financovanie projektov z verejných zdrojov vo vodárenskom sektore, ktoré vypracovali Priatelia Zeme-CEPA, majú zabezpečiť zapojenie verejnosti do rozhodovania o týchto službách. Možno ich však uplatniť aj v ďalších environmentálne a sociálne citlivých sektoroch, v ktorých sa plánujú veľké investície do infraštruktúry.

„Skúsenosti zo Slovenska a z ďalších krajín strednej a východnej Európy dokazujú, že kľúčom k efektívnemu a správnemu fungovaniu vodárenských služieb sú popri účinnej verejnej kontrole aj presne a včas definované verejné záujmy,“ hovorí Roman Havlíček, ktorý sa v Priateľoch Zeme zaoberá oblasťou vodárenských služieb. Dodáva, že prax už preukázala, že pri nejasne definovaných verejných záujmoch a neúčinnej verejnej kontrole vzrastá manipulovateľnosť rozhodovania. „Za takýchto podmienok sa môže finančná podpora na rozšírenie vodárenskej infraštruktúry stať predmetom tunelovania verejných fondov v prospech súkromných firiem a na úkor miestnej samosprávy a spotrebiteľov. Výsledkom potom môžu byť negatívne sociálne dopady , ktoré sa dotknú najmä príjmovo slabších a znevýhodnených skupín,“ poznamenal R. Havlíček.

Efektívne vynakladanie verejných prostriedkov v oblasti verejných služieb je dlhodobo diskutovanou otázkou. Odporúčania Priateľov Zeme-CEPA majú za cieľ podporiť a udržiavať túto verejnú diskusiu. Súčasná situácia však vyžaduje okamžité uplatňovanie týchto odporúčaní pri rozhodovaní o použití verejných financií a to nielen v oblasti vodárenských služieb.

Celé znenie dokumentu je zverejnené na: http://www.priateliazeme.sk/cepa/index.php?id=23&level=3&x=116582

Search