Prioritou pre čerpanie fondov EÚ v nasledujúcom období nemôže byť len kvantitatívne stanovený hospodársky rast. Kľúčový je aj rozvoj orientovaný na kvalitu, ktorý vychádza z regionálnych potrieb. Upozornili na to mimovládne organizácie, ktoré sledujú prípravu dokumentov, podľa ktorých sa budú prostriedky z eurofondov čerpať v rokoch 2007 až 2013.
Návrhom vízie a priorít tzv. Národného strategického referenčného rámca (NSRR) sa v auguste zaoberala expertná pracovná skupina, v ktorej sú zastúpené aj mimovládne organizácie. Juraj Zamkovský z Priateľov Zeme-CEPA na stretnutí upozornil na potrebu vyvážiť návrh kvalitatívnymi kritériami. „Dokument, ktorý stanovuje rámec pre využívanie desiatok miliárd korún zo štrukturálnych fondov EÚ a zo štátneho rozpočtu na sedem rokov dopredu, nesmie byť iba jednoduchým priemetom tzv. Lisabonskej stratégie pre Slovensko. Rast hrubého domáceho produktu vyjadreného v korunách nerobí žiadnu spoločnosť automaticky modernou ani zdravou. Ekonomický rast je potrebné podmieniť merateľným pokrokom v sociálnej a environmentálnej oblasti a reálnym znižovaním rozdielov v kvalite života medzi regiónmi, “ skonštatoval.
Mimovládne organizácie v pripomienkach k návrhu zdôrazňujú, že strategické odporúčania Európskej únie pre ďalšie rozpočtové obdobie sa neodvolávajú len na Lisabonskú, ale aj Göteborskú agendu a Európsku stratégiu udržateľného rozvoja, ktorá na ňu nadväzuje. Pri podpore štrukturálnych zmien v ekonomike a snahe zabezpečiť prílev zahraničného kapitálu je podľa nich dôležité zohľadňovať regionálne potreby a podmienky.
Mimovládne organizácie tiež požadujú, aby NSRR, ktorým sa bude riadiť čerpanie eurofondov do roku 2013, vychádzal z Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja, ktorú vláda schválila v roku 2001.
Medzi navrhnutými prioritami pre NSRR by podľa mimovládnych organizácií malo byť aj využívanie obnoviteľných zdrojov energie, revitalizácia sídiel a inovatívne prístupy pri tvorbe pracovných miest v marginalizovaných regiónoch a sociálnych skupinách. To sú podľa nich práve oblasti s výrazným potenciálom pre ekonomický rast a zároveň s množstvom pozitívnych sprievodných sociálnych, environmentálnych a regionálnych prínosov.