Environmentálne organizácie vyzvali európskych komisárov a komisárky, aby nezablokovali tvorbu siedmich stratégií v oblasti environmentálnej politiky. Európskemu komisárovi pre vzdelávanie, mnohojazyčnosť a šport Jánovi Figeľovi poslali list s výzvou Priatelia Zeme.
Cieľom pripravovaných stratégií je zníženie skleníkových plynov, ochrana zdravia a prostredia pred nebezpečnými chemickými látkami, ochrana biodiverzity, ovzdušia a vôd. O ich ďalšom osude budú komisári diskutovať 20. júla. Predseda Komisie Barroso po neúspešných referendách o euroústave vo Francúzsku a Holandsku a po intenzívnom lobingu zamestnávateľských zväzov (UNICE) požiadal o pozastavenie prác na príprave návrhov stratégií.
K prijatiu týchto stratégií sa EÚ zaviazala v 6. Environmentálnom akčnom programe, ktorý schválila pred troma rokmi. Mimovládne organizácie Komisiu upozornili, že slabšie štandardy neurobia Európu silnejšou v súťaži s novoindustrializovanými krajinami. Politika tzv. pretekov ku dnu, pri ktorých v snahe podporiť akékoľvek podnikanie vlády znižujú sociálne, environmentálne a zdravotné štandardy, sú nesprávnou odpoveďou na výzvy globalizácie, konštatujú v liste. Žiadajú ju, aby ukončila prípravu stratégií podľa záväzného harmonogramu a do konca roka ich predložila Rade a Európskemu parlamentu.
„Komisia robí veľkú chybu, ak predpokladá, že verejnosť príjme s porozumením spomalenie iniciatív v oblasti environmentálnej politiky. Diskusie vo Francúzsku ani v Holandsku nič podobné nenaznačujú. Naopak, nedávny prieskum verejnej mienky ukázal, že v oblasti ochrany životného prostredia majú obyvatelia vysoké očakávania od EÚ a to aj v prípade, ak by boli v rozpore s konkurencieschopnosťou,“ uviedol generálny tajomník European Environmental Bureau John Hontelez.
Globalizácia stavia environmentálnu politiku EÚ s vyše 30-ročnou históriou pred výzvy, ktoré únia nemôže ignorovať. Bez dobre zabezpečenej ochrany zdravia a kvality života občanov a ochrany prírodných zdrojov nie je konkurencieschopnosť ani rast zamestnanosti v EÚ možný.