Lídri ôsmych najmocnejších krajín včera na summite G8 uzavreli tému klimatických zmien. Záverečný dokument však podľa Priateľov Zeme len opakuje známe skutočnosti a nie je krokom vpred.
Predstavitelia krajín G8 v ňom napriek očakávaniam napokon nekonštatujú, že je nutné problém začať okamžite riešiť. Medzinárodná organizácia je sklamaná, že zoskupenie v tejto oblasti neurobilo žiadny pokrok.
„Administratíve G. W. Busha sa opäť raz podarilo zablokovať medzinárodné úsilie o zastavenie klimatických zmien. Určite sa však nevzdávame. V USA existuje veľmi veľa iniciatív, ktorých cieľom je riešiť problém klimatických zmien a je len otázkou času, kedy sa k modernému svetu pripojí aj prezident,“ skonštatoval podpredseda Priateľov Zeme Tony Juniper.
Problému by sa mal naďalej venovať Tony Blair počas britského predsedníctva EÚ. „Mal by tiež pracovať na dohode s ďalšími krajinami, a to ešte pred decembrovými rokovaniami o klimatických zmenách v Kanade,“ dodal Juniper.
Priatelia Zeme ocenili, že britský premiér zvolil klimatické zmeny za jednu z priorít summitu G8. Hoci tento krát nedošlo k pokroku, diskusie mali vplyv na verejnú mienku, čo má veľký význam pre budúcnosť. Nečinnosť krajín G8 je však na druhej strane zlým signálom pre Brazíliu, Čínu, Indiu, Mexiko a Južnú Afriku, ktoré sú známe aj ako zoskupenie rozvíjajúcich sa ekonomík G5. Tie 7. júla konštatovali, že by rozvinuté krajiny mali podľa Kjótskeho protokolu stáť na čele úsilia o zmierňovanie klimatických zmien. Mali by preto naplniť svoje záväzky - obmedziť produkciu emisií a vyčleniť potrebné prostriedky pre využitie čistejších technológií v rozvíjajúcich sa krajinách.