16.05.2025

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Vláda bude rozhodovať o prioritách pre čerpanie EÚ fondov v rokoch 2007 až 2013

Vláda sa bude zajtra zaoberať cieľmi a prioritami SR v nadväznosti na kohéznu politiku Európskej únie v rokoch 2007 až 2013. Podľa tohto dokumentu sa po schválení Komisiou budú využívať eurofondy v nasledujúcom období.

Do diskusie by sa mala v súlade s princípom partnerstva zapájať aj občianska spoločnosť. Na pripomienkovanie tohto dôležitého dokumentu dalo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré návrh predkladá, k dispozícii len päť dní. Dokument však podľa neho ešte bude možné dopĺňať až do konca roka 2005. Mimovládne organizácie, ktorých pripomienky ministerstvo neakceptovalo s odôvodnením, že nie sú vyargumentované, preto dúfajú, že rezort tento sľub dodrží.

Mimovládne organizácie združené do monitorovacieho tímu pre využívanie eurofodnov žiadali, aby bolo strategickým cieľom SR do roku 2013 zlepšenie konkurencieschopnosti, sociálnych podmienok a kvality životného prostredia s dôrazom na zaostávajúce regióny. Žiadali tiež, aby boli horizontálnymi prioritami marginalizované sociálne skupiny a etniká (Rómovia), životné prostredie a trvaloudržateľný rozvoj a dobrá správa vecí verejných s dôrazom na uplatňovanie princípu partnerstva. Ministerstvo tvrdí, že materiál určuje dve horizontálne priority: marginalizované rómske skupiny a informačná spoločnosť.
Katarína Lukáčová z Priateľov Zeme-CEPA však upozorňuje, že marginalizovaní nie sú len Rómovia žijúci v komunitách, ako to uvádza návrh ministerstva. „Mnoho Rómov, žijúcich v mestách i v obciach mimo rómskych osád má snahu začleniť sa do spoločnosti, no na Slovensku na to nemajú vytvorené podmienky. Okrem toho marginalizovanými skupinami rozumieme aj zdravotne postihnutých spoluobčanov, ktorým nie je venovaná náležitá pozornosť.“

Podľa monitorovacieho tímu MVO je kľúčové, aby bol medzi priority začlenený trvalo udržateľný rozvoj. Verejnosť jeho chápanie totiž často obmedzuje len na udržateľnosť ekonomických aktivít a nevníma ho aj ako sociálny a environmentálny rozvoj. „Doterajšie skúsenosti s využívaním štrukturálnych fondov a kohézneho fondu ukazujú, aká malá pozornosť sa venuje ochrane a opatreniam na zlepšovanie kvality životného prostredia. Mnohé projekty sa potrebou ochrany životného prostredia pri investičných aktivitách vôbec nezaoberajú, alebo ju riešia len formálne,“ dodáva Lukáčová.
Mimovládne organizácie znepokojuje aj skutočnosť, že z priorít úplne vypadla podpora malých a stredných podnikov. Návrh strategického cieľa a priorít SR prepojených na kohéznu politiku EÚ naznačuje, že v budúcom období nebudú môcť byť podporovaní malí, či začínajúci podnikatelia v regiónoch s výnimkou poľnohospodárstva.


Nezávislý občiansky monitorovací tím vytvorili Priatelia Zeme-CEPA po prepuknutí korupčného škandálu v roku 2001 po odhalení rozsiahleho zneužívania predvstupovej pomoci EÚ na Slovensku. Združuje nezávislých odborníkov a zástupcov mimovládnych organizácií v monitorovacích výboroch, ktoré majú kontrolovať kvalitu správy fondov EÚ a ich transparentné, efektívne a účelné využívanie.

Search