Počas zajtrajšieho valného zhromaždenia akcionárov a vedenia spoločnosti Shell v budú v Londýne a Haagu protestovať zástupcovia komunít, ktorých životy ohrozuje činnosť tejto korporácie. Výpočet škôd na životnom prostredí a záznamy o porušovaní ľudských práv firmou Shell dnes zverejnili Priatelia Zeme.
Publikáciu nazvanú Nepoučili sa, organizácia venovala pamiatke nigérijského spisovateľa Ken Saro-Wiwa, ktorý bol popravený pred desiatimi rokmi. Spisovateľ upozorňoval na znečisťovanie delty Nigeru spôsobené ťažbou pre ropnú spoločnosť. Do kampane na jeho záchranu pred popravou sa zapojili tisícky ľudí z celého sveta, vrátane Slovenska.
Komunity žijúce v okolí delty s pomocou Priateľov Zeme minulý týždeň podali na Nigérijskú ropnú korporáciu – ktorá združuje Shell, Exxon, Chevrom, Total a Agipo – žalobu. Žiadajú okamžité zastavenie spaľovania ropných plynov, ktoré je v Nigérii vo všeobecnosti zakázané už od roku 1984. Žalobou sa bude zaoberať nigérijský federálny súd. Spaľovanie plynov uvoľňuje do ovzdušia množstvo toxických látok, a ohrozuje tak zdravie ľudí žijúcich v okolí delty. Predstavuje tiež mrhanie nerastnými surovinami a vedie k finančným stratám, ktoré sa ročne odhadujú na 2,5 miliardy USD.
Obyvatelia poškodených komunít z Nigérie, ale aj Filipín, ruského ostrova Sachalin, Južnej Afriky, Brazílie, ostrova Curacao, Írska a ochranári zo Spojených štátov chcú akcionárov Shellu upozorniť, že v priebehu uplynulých desiatich rokov korporácia neurobila takmer nič pre zlepšenie ich situácie. Napriek sľubom títo ľudia trpia znečistením z rafinérií či presakovaniu z ropovodov.
Podľa Priateľov Zeme je aj na vládach, aby zabezpečili, že korporácie budú dodržiavať environmentálne záväzky. „Britská a holandská vláda by mala pre Shell vyvodiť zodpovednosť za škody, ktorých sa dopustili v zahraničí. Ak by sa doma správala rovnako ako v Afrike, vyvolalo by to búrlivé protesty. Je načase, aby firmy prestali pestovať dvojité štandardy,“ vyhlásil Paul de Clerck, ktorý sa v medzinárodných Priateľoch Zeme venuje činnosti korporácií.
Publikáciu Nepoučili sa (Lessons not Learned) možno v angličtine nájsť na: http://www.foe.co.uk//resource/reports/lessons_not_learned.pdf