Ochranári z celej Európy smerujú do Tatranskej Štrby, aby podporili úsilie o záchranu Tatier. Zástupcovia asi štyridsiatich mimovládnych organizácii a pracovníci národných parkov sa v pondelok 20. júna stretnú na medzinárodnom fóre „Divočina v Európe“. Dvojdňové podujatie, ktoré organizujú Priatelia Zeme v Hoteli Rysy v Tatranskej Štrbe, je otvorené pre všetkých záujemcov o situáciu v Tatrách.
Pracovníci národných parkov z Nemecka, Českej Republiky, Poľska a Slovenska a odborníci z mimovládnych organizácií na ňom budú hovoriť o skúsenostiach s riešením kalamít v chránených územiach.
„Cieľom podujatia je výmena skúseností a zahájenie medzinárodnej spolupráce. Budeme diskutovať o prirodzenej obnove lesa; o 'prírodných „katastrofách' v národných parkoch ako o súčasti vývoja lesa; ale aj o významoch divočiny pre stabilitu krajiny,“ hovorí spoluorganizátor podujatia Rastislav Mičaník. Počas druhého dňa, 21. júna, absolvujú účastníci fóra exkurziu do Tatranského národného parku. „Pozrieme sa na časti poľských Tatier v blízkosti plesa Morské oko, kde ponechali les prirodzenej obnove. Potom sa presunieme na slovenskú stranu,“ dodáva Mičaník.
Na stretnutí vystúpi jeden z najlepších odborníkov na lesy a veterné kalamity vo Veľkej Británii Oliver Rakham z Cambridge University. Medzi lektormi budú okrem iných aj Marc-Alexander Gross z WWF Rakúsko, Jaromír Bláha z českého Hnutí Duha, Hartmut Strunz z Národného parku Bavorský les, či Radovan Holub z Národného parku Šumava.
Fóra sa zúčastnia aj zástupcovia dvadsiatich skupín Priateľov Zeme z celej Európy. Bezprostredne po ňom sa totiž v Tatranskej Štrbe uskutoční Valné zhromaždenie Priateľov Zeme Európa, asociácie, ktorá združuje viac ako 30 organizácií a je súčasťou najväčšej svetovej environmentálnej siete Priatelia Zeme.
„Vďaka nášmu fóru bude Európa o Slovensku opäť raz počuť. Tatry, ktorými sa zvyčajne radi pýšime, nás však teraz 'preslávia' podivuhodným prístupom k jedinečnej tatranskej prírode,“ poznamenal Štefan Jančo, koordinátor slovenských Priateľov Zeme.