Do diskusie o prioritných oblastiach, ktoré budú na Slovensku podporované zo štrukturálnych fondov v obodbí rokov 2007 až 2013, budú zapojení aj sociálni a ekonomickí partneri. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR vytvorilo v marci expertnú pracovnú skupinu „Partnerstvo pre Národný rámec“. Jej úlohou je zabezpečiť spoluprácu pri príprave podkladov pre programovanie štrukturálnych fondov EÚ na rozpočtové obdobie v rokoch 2007 až 2013.
Členmi pracovnej skupiny sú okrem zástupcov štátnej správy aj VÚC, ZMOS, mimovládne organizácie, SOPK a ďalšie inštitúcie. Mimovládne organizácie v nej zastupujú Milan Janák z inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE a Katarína Lukáčová z organizácie Priatelia Zeme-CEPA. Rezortný prístup a prístup „zhora dole“, ktorý negatívne poznačil programovanie fondov EÚ v minulosti, by mal tentokrát nahradiť demokratickejší postup so zapojením regiónov a verejnosti. „V tomto smere vnímame zriadenie pracovnej skupiny ako istý krok vpred. Budeme v nej iniciatívni a otestujeme mieru pripravenosti štátnej správy akceptovať podnety z regiónov a od sociálnych partnerov,“ hovorí Katarína Lukáčová.
Základným dokumentom v oblasti štrukturálnych fondov bude tzv. Národný strategický referenčný rámec (NSSR), ktorý nahradí doterajší Národný rozvojový program. Práca na ňom by mala byť ukončená do konca roku 2005. Podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií by nové programovacie dokumenty mali dôsledne rešpektovať dlhodobé priority krajiny z pohľadu trvalo udržateľného rozvoja a vyrovnávania regionálnych rozdielov.
Na prvom stretnutí pracovnej skupiny sa diskutovalo najmä o analytickej časti návrhu NSRR týkajúceho sa oblasti dopravy, životného prostredia a ekonomiky. Zmluvu na jej vypracovanie získala firma AUREX, s.r.o. Druhé stretnutie sa týkalo návrhov zmien a doplňujúcich pripomienok k tzv. Analýze regiónov.
Podľa členov pracovnej skupiny zastupujúcich obce, regióny a mimovládne organizácie predložený návrh analýzy regiónov nevenuje dostatočnú pozornosť vidieckemu prostrediu na Slovensku. „Poslaním štrukturálnych fondov EÚ, ako nástroja regionálnej politiky Únie, je vyrovnávať rozdiely medzi regiónmi. Na slovenskom vidieku žije nadpolovičná väčšina populácie a s istým zjednodušením možno povedať, že práve tam sa koncentrujú ekonomické a sociálne problémy. Odsunúť tému vidieka do jedného z programovacích dokumentov je pokračovanie v starom rezortnom prístupe. Moderné programovanie by malo naopak integrovať priority regionálnej politiky do rezortných a ekonomických stratégií,“ skonštatovala Katarína Lukáčová. To isté sa podľa nej vzťahuje aj na potrebu zohľadňovania environmentálnych a sociálnych priorít ako prierezových priorít, ktoré by mali zohľadňovať všetky nové programovacie dokumenty. „Inak sotva môžeme hovoriť o zásadnom obrate v kvalite plánovania,“ dodala Lukáčová.