24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Priatelia Zeme-CEPA upozorňujú na riziká dôchodkovej reformy

V priebehu uplynulého týždňa sa objavili prvé údaje o stave dôchodkových fondov jednotlivých správcovských spoločností. Zverejnené boli tiež informácie o tom, ktoré dôchodkové spoločnosti splnili stanovenú hranicu 50-tisíc klientov. Priatelia Zeme-CEPA a Združenie sociálnej sebaobrany (ZSS) v tejto súvislosti upozorňujú na nedostatok informácií o detailoch privatizácie dôchodkového zabezpečenia.

V zahraničí je tzv. „dôchodková reforma“ predmetom odborných polemík a odporu verejnosti, na Slovensku je prezentovaná ako jediné riešenie. Mimovládne organizácie však upozorňujú, že táto privatizácia dôchodkového zabezpečenia prináša riziká. Ide predovšetkým o neistotu ohľadom výšky dôchodkov a fakt, že štát už viac nezaručuje minimálny dôchodok. Tí, ktorí si z rôznych dôvodov nenasporia dosť, budú odkázaní na sociálne dávky. V porovnaní so súčasným systémom tzv. druhý pilier nechráni dôchodcov ani proti inflácii pravidelnou valorizáciou dôchodkov.

„Vzhľadom na krátkosť času sporenia nie je možné posúdiť, aká je úspešnosť investovania jednotlivých fondov. Jediné, čo zo zverejnených správ možno vyčítať, je úspešnosť reklamy a agentov jednotlivých DSS,“ hovorí Ivan Lesay zo Združenia sociálnej sebaobrany.

Priatelia Zeme a ZSS upozorňujú na skresľovanie informácií o výške odmeny za správu dôchodkových fondov. Aj keď zákonom stanovená najvyššia hranica mesačného poplatku je 0,08% z aktuálne nasporenej sumy, celkové poplatky sporiteľa dôchodkovej správcovskej spoločnosti v čase jeho odchodu do dôchodku môžu dosiahnuť až 15% zo sumy, ktorú nasporí za celý život. Potvrdzujú to výpočty nezávislých odborníkov aj samotného Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Nie je férové, že sa vôbec nespomínajú náklady, ktoré občanovi vzniknú pri kúpe anuity u komerčnej poisťovne v čase odchodu do dôchodku”, dodáva Lesay. V zahraničí predstavujú celkové administratívne náklady spojené so správou súkromných dôchodkových účtov niekoľko desiatok percent. V Čile je to napr. približne 20% (bez započítania poplatkov za nákup anuity), vo Veľkej Británii dokonca 40%.

Priatelia Zeme-CEPA v spolupráci so ZSS začínajú v apríli informačnú kampaň s cieľom konfrontovať jednostranné informácie ministerstva práce a súkromných dôchodkových spoločností s kritickými faktami o tzv. dôchodkovej reforme.

Search