Občianske organizácie vyzvali európskeho komisára pre rozvoj, Luisa Michela, aby EÚ prestala vnucovať rozvojovým krajinám privatizáciu vodárenských služieb. Urobili tak pri príležitosti zajtrajšieho Medzinárodného dňa vody.
„Širokej koalícii občianskych skupín sa nepáči, že peniaze a vplyv EÚ smerujú na podporu zlých politík. Profitujú z nich najmä európske firmy, a k skutočnému rozvoju v oblasti zásobovania vodou nedochádza,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré podporili aj Priatelia Zeme.
Organizácie na druhej strane ocenili, že komisár Michel pri nástupe do funkcie vlani v októbri vyhlásil, že zo všetkého nemožno urobiť tovar. Príkladom je práve voda, ktorá je základnou potrebou a kľúčom k jej zabezpečeniu sú dobré verejné služby. Privatizácia vodárenských služieb, ku ktorej došlo v uplynulom desaťročí, skončila ako nevydarený experiment. Nadnárodné spoločnosti, ako noví prevádzkovatelia týchto služieb vo viacerých rozvojových krajinách, neboli schopné zabezpečiť dodávky čistej vody ich chudobným obyvateľom. Európske vlády aj medzinárodné finančné inštitúcie sa napriek tomu usilujú do oblasti vodárenských služieb prilákať súkromných investorov.
Často pri tom argumentujú neexistenciou inej alternatívy. Dobre fungujúce formy verejného manažmentu vodárenských služieb sa však v mnohých mestách rozvojového sveta zaviesť podarilo. V mnohých prípadoch stačilo zreformovať existujúci štátny systém a previesť riadenie na komunitnú úroveň. EÚ a medzinárodné finančné inštitúcie však tieto príklady neberú do úvahy.
Podobné stanovisko, ako predstavitelia občianskej spoločnosti zaujal aj Európsky parlament, ktorý v rezolúcii zo septembra 2003 žiadal podporu pre verejných komunálnych prevádzkovateľov vodárenských služieb. „Európska politika v oblasti vodárenských služieb je zameraná takmer výlučne na rozvoj súkromného sektora. Toto by sa malo zmeniť. EÚ musí začať podporovať programy verejného zabezpečovania pitnej vody,“ žiadajú mimovládne organizácie. Upozorňujú tiež, že pomoc finančných inštitúcií, napríklad Svetovej banky, je často viazaná na privatizáciu a liberalizáciu riadenia vodárenských služieb. Občianske organizácie žiadajú EÚ, aby prestala na rozvojové krajiny vytvárať takýto nátlak. Voda je totiž právom, nie tovarom.