24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Európska komisia prešetrí podnet mimovládnych organizácií o dotáciách do slovenskej jadrovej energetiky

Riaditeľstvo Európskej komisie pre hospodársku súťaž listom informovalo Priateľov Zeme, že prešetrí podnet, ktorý organizácia podala v súvislosti so slovenskou jadrovou energetikou.

Mimovládne organizácie Priatelia Zeme–Európa, Priatelia Zeme–CEPA a Za Matku Zem zaslali začiatkom februára podnet Európskej komisii, v ktorom žiadajú prešetriť výšku štátnej pomoci pre Slovenské elektrárne a.s. na odstavenie a likvidáciu jadrových elektrární a rádioaktívnych odpadov. Podnet nasledoval po tom, ako začalo Ministerstvo hospodárstva na základe uznesenia vlády č. 626/2004 pripravovať reštrukturalizáciu Štátneho fondu likvidácie jadrovoenergetických zariadení.

Ministerstvo hospodárstva by malo vypracovať legislatívne normy, ktoré prenesú plnú ťarchu vykrytia deficitu vzniknutého v štátnom fonde na spotrebiteľov elektriny. Príspevky, ktorými by Slovenské elektrárne mali deficit vykryť, by mali byť súčasťou ceny elektrickej energie pre koncových odberateľov. Hoci ministerstvo v polovici decembra uviedlo, že je preň tvorba predmetných právnych noriem prioritou a mieni ich zverejniť v pripomienkovacom konaní hneď začiatkom roka 2005, návrh sa doteraz na ich internetovej stránke neobjavil.

Podľa mimovládnych organizácií vznikol deficit v štátnom fonde najmä z dôvodu nízko stanovených odvodov pre Slovenské elektrárne v minulosti. Elektrárne tak dosahovali vyššie zisky. Dodatočné vykrytie deficitu v štátnom fonde z vynútených príspevkov od spotrebiteľov elektriny je preto možné považovať za štátnu pomoc. Slovenské elektrárne by sa navyše čoskoro mali stať súkromnou spoločnosťou, a nie je vylúčené, že z transakčných dokumentov pre ne môže vyplývať ďalšia skrytá štátna pomoc na likvidáciu jadrových elektrární.

Podľa pravidiel Európskej únie pre hospodársku súťaž musí byť výška štátnej pomoci pre súkromné firmy vopred presne známa, aby neprekročila stanovený maximálny podiel z celkovej výšky investície, ktorú štát dotuje. Výška deficitu v štátnom fonde, ktorú chce ministerstvo vykryť, však zatiaľ nie je vyčíslená. Kým podľa poslednej oficiálnej štúdie bude stáť vyraďovanie a likvidácia všetkých slovenských jadrových elektrární spolu 145 miliárd Sk, podľa slovenskej mimovládnej organizácie Energia 2000 tieto náklady môžu dosiahnuť až 386 miliárd korún. V polovici roka 2004 bolo vo fonde iba 11 miliárd korún.


Bližšie informácie:
Priatelia Zeme–CEPA, Peter Mihók, Ponická Huta, Tel: 048 412 3859

Search