24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Vláda zavádza v otázke odstavenia jadrovej elektrárne V1

Po podpísaní zmluvy o finančnej pomoci EÚ na odstávku JE V1 do roku 2011 sa hovorca Pála Csákyho vyjadril, že "ide o jednu z možností, ako technicky vyriešiť oddialenie odstavenia elektrárne V1 a neotvoriť pritom prístupovú zmluvu.“

Záväzok Slovenska odstaviť prvý blok elektrárne V1 do konca roka 2006 a druhý do konca roka 2008 je však prílohou Zmluvy o rozšírení Európskej Únie (tzv. Protokol č. 9). „Právo Únie nepozná inú možnosť zmeny tohto záväzku, ako je otvorenie prístupovej zmluvy,“ tvrdí Peter Mihók, koordinátor Priateľov Zeme - CEPA.

Aj vyhlásenie Pála Csákyho o tom, že finančná podpora Únie pre odstavenie JE V1 do roku 2011 je "začiatok iného prístupu únie k otázke Bohuníc" je podľa Priateľov Zeme-CEPA zavádzaním verejnosti.

Podľa článku 3 Protokolu č. 9 EÚ vzala na vedomie fakt, že Slovensko bude potrebovať finančnú pomoc Únie na odstavenie JE V1 aj po vyčerpaní predvstupovej pomoci na tento účel určenej a Únia túto skutočnosť „zohľadní v rozhodnutiach o pokračovaní pomoci EÚ v tejto oblasti po roku 2006“. „Finančnú podporu Únie na odstavenie JE V1 do roku 2011 v žiadnom prípade nemožno označovať za začiatok nového prístupu EÚ k tejto otázke,“ komentuje Mihók.

Podľa denníka SME urobila vláda SR podpísaním dohody o finančnej pomoci EÚ na odstavenie JE V1 do roku 2011 „prvý formálny krok na posunutie odstavenia“ JE V1. „Takéto tvrdenie nie je pravdivé. Tento krok neurobila vláda, ale Európska komisia, ktorá finančnú pomoc na odstavenie JE V1 v rokoch 2007 - 2013 navrhla z vlastnej iniciatívy, a to v návrhu KOM (2004)624 z 29. septembra 2004, ktorý vychádza z ustanovení Protokolu č. 9 a výšky pomoci Únie na odstavenie JE V1 v ostatných rokoch.

To, že sa Únia zaviazala prispievať na likvidáciu V1 aj po roku 2006 neznamená krok smerom k posunutiu termínu odstavenia JE V1. Naopak, finančné náklady na odstavenie V1 začnú narastať až po odstavení elektrárne. Únia si toho bola vždy vedomá, aj preto podpísala a z vlastnej iniciatívy realizuje článok 3 Protokolu č. 9,“ vysvetľuje Mihók.

Podľa Priateľov Zeme - CEPA vláda SR nikdy nevenovala dostatočnú pozornosť vyčísleniu úplných nákladov na likvidáciu JE V1 a jej nahradenie ekologickejšou alternatívou. Preto si od Únie vyjednala iba štvrtinovú finančnú pomoc ako Litva, ktorá v súvislosti so vstupom do EÚ už odstavila jeden z dvoch blokov problematickej jadrovej elektrárne Ignalina.
„Medzeru v rozpočte na likvidáciu JE V1 sa teraz Ministerstvo hospodárstva snaží zaplátať zvýšením odvodov spotrebiteľov elektriny do Štátneho fondu na likvidáciu jadrovoenergetických zariadení. Pretože ide o nepopulárny krok, snaží sa ho odôvodniť zavádzajúcimi výrokmi o vlastných aktivitách smerom k predĺženiu prevádzky JE V1. O osude JE V1 však už bolo rozhodnuté podpisom Zmluvy o rozšírení EÚ, a zmena termínu odstavenia je veľmi nepravdepodobná, pretože by si vyžadovala súhlas Únie aj 25 parlamentov jej členských krajín,“ dodáva Mihók.

Priatelia Zeme - CEPA systematicky sledujú finančnú pomoc EÚ na odstavenie JE V1. V tejto veci sa viackrát stretli s predstaviteľmi Európskej komisie. V novembri minulého roka zorganizovali v Jaslovských Bohuniciach medzinárodnú konferenciu, na ktorej sa mohla verejnosť dozvedieť pravdu o odstavení bohunickej elektrárne a súvisiacej finančnej pomoci Únie priamo od predstaviteľov Európskej komisie a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá vyčlenené zdroje na tento účel spravuje.

Možnosť „technicky vyriešiť oddialenie odstavenia elektrárne V1 a neotvoriť pritom prístupovú zmluvu“ zástupcovia Európskej komisie aj EBRD vždy jednoznačne popreli.


Návrh Európskej komisie KOM (2004) 624 z 29. septembra 2004 ohľadne finančnej pomoci Slovensku na odstavenie a likvidáciu JE V1 v rokoch 2007-13
Protokol č. 9 o bloku 1 a bloku 2 jadrovej elektrárne Bohunice V1 na Slovensku

Search