24.11.2024

Energoportál

udrzatelne.sk

2-percenta

Podporte-nas

Facebook CEPA

Výstavba ropovodu Baku – Ceyhan zastavená. Firma British Petroleum prichytená pri porušovaní gruzínskych zákonov

Britský ropný gigant British Petroleum (BP) musel kvôli porušeniu národnej legislatívy Gruzínska zastaviť práce na ropovode Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), oznámili v utorok aktivisti.

Gruzínska vláda pozastavila práce na BTC po tom, čo sa spoločnosť BP svojvoľne rozhodla začať stavbu v ekologicky citlivom regióne Borjomi. BP sa pre začatie prác rozhodla aj napriek tomu, že sa jej opakovane nepodarilo získať potrebné environmentálne povolenia. V regióne sa nachádza národný park Borjomi, oblasť výnimočných prírodných krás, vrátane minerálnych prameňov, ktorých preťatie ropovodom je už dlhší čas dôvodom ostrej opozície environmentalistov.

Zástupca ministra životného prostredia Gruzínska Zaal Lomtadze informoval environmentálnu organizáciu WWF o tom, že 12. júla ministerstvo oficiálne upozornilo BP, že spoločnosť musí kvôli výstavbe ropovodu v regióne Borjomi požiadať o environmentálny certifikát [1] . BP však žiadnu žiadosť nepodala. Fotografie pracovníkov lokálnej skupiny WWF odhalili, že spoločnosť napriek tomu vyše týždňa nezákonne pokračovala vo výstavbe. Práce zastavil až zásah vlády 22. júla.

“BP bola prichytená pri čine”, povedal James Leaton z WWF. “Táto firma vyslovila mnoho sľubov o podpore suverenity Gruzínska, ale len čo sa zákony tejto krajiny nehodili do jej programu, bez váhania ich porušila.”

Okrem národného parku ležia v regióne Borjomi aj Kodianske hory vyznačujúce sa zložitým geologickým zložením a extrémnou náchylnosťou k zosuvom pôdy a zemetraseniam. Ministerka životného prostredia Tamar Lebanidze pred časom vyhlásila, že trasu vedúcu cez Borjomi, ktorú si BP vybrala v novembri 2002, neschváli. Príčinou je práve riziko katastrofálnych škôd v prípade porušenia ropovodu .

“Porušením gruzínskej legislatívy spoločnosť BP jasne porušila aj úverové zmluvy so Svetovou bankou a ďalšími sponzormi projektu”, povedal Nicholas Hildyard z organizácie Corner House. „Otázkou teraz je, ako sa tieto inštitúcie zachovajú. Svetová banka vyhlásila, že na ropovod už minula stovky miliónov dolárov verejných financií práve z dôvodu, aby dodatočnými ochrannými opatreniami zlepšila projekty podobného typu. Gruzínska vláda reagovala kvôli evidentnému porušeniu zákonov. Finančnú inštitúcie musia urobiť to isté, ak si chcú udržať akúkoľvek dôveryhodnosť“.

Tento incident je zatiaľ posledným z rady škandalóznych odhalení týkajúcich aktivít BP na príprave výstavby ropovodu BTC. Informátori z radov firmy na tureckej strane ropovodu minulý mesiac zverejnili zoznam chýb manažmentu BP, ktoré údajne spôsobili závažné zdravotné a bezpečnostné problémy. Pochybnosti sa objavili aj v súvislosti so spoľahlivosťou povrchových úprav použitých v azerbajdžanskej a gruzínskej časti ropovodu BTC, ktoré zvyšujú riziko úniku ropy a následného znečistenia.”

“Firma BP niekoľkokrát vyhlásila, že tento ropovod vybuduje podľa najvyšších štandardov”, povedala Hannah Griffits z organizácie Priatelia Zeme. “No kedykoľvek sa štandardy dostanú do cesty jej stavebným plánom, firma ich ignoruje.”


[1] Článok 9 Borjomského územného environmentálneho povolenia vydaného gruzínskym Ministerstvom životného prostredia zo dňa 22. novembra 2002 podmieňuje výstavbu ropovodu získaním riadneho environmentálneho oprávnenia.

Search